İran’da İslam Devrimi kutlanıyor

İran İslam Devrimi'nin 31. yıl dönümü, ülke genelinde milyonlarca kişinin katıldığı törenlerle kutlandı. Başkent Tahran'daki ünlü Azadi Meydanı

Başkent Tahran’daki ünlü Azadi Meydanı ve çevresindeki kutlama törenlerine milyonlarca kişi katıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren kentin dört bir yanından Azadi Meydanı’na doğru hareket eden halk, İran bayrağı ile dini ve siyasi liderlerin fotoğraflarını taşıdı.

Meydan ve etrafını bayraklarla süsleyen İranlılar, dini lider Ayetullah Ali Hamaney ve Devrime bağlılıklarını ifade eden sloganlar attı.

Kadınlar ve çocukların da katıldığı törenlerde taşınan pankartlarda, ”Dini lidere itaat, zaferin teminatıdır”, ”Bağımsızlık, özgürlük ve İslam Cumhuriyeti”, ”Haklarımızı sonuna dek koruyacağız”, ”ABD, hiçbir halt edemez” ve ”Zafer Bayramı kutlu olsun” gibi ifadeler yer aldı.

ABD ve İsrail’in İran’a yönelik askeri saldırı tehdidine karşı sık sık ”ABD’ye ölüm”, ”İsrail’e ölüm” ve ”İngiltere’ye ölüm” diye slogan atan halk, bu ülkeler aleyhinde ifadeler içeren dövizler ve pankartlar taşıdı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın da konuşma yaptığı kutlama törenlerinde, savaş uçakları yüksek irtifada gösteri uçuşu yaptı, paraşütçüler Azadi Meydanı çevresine atlayış gerçekleştirdi.

Devlet televizyonunun canlı verdiği kutlama törenlerini 300’ü yabancı bin 200 gazeteci takip etti.

Törenlere üst düzey siyasi, askeri ve dini liderler ile çeşitli sivil toplum kuruşları ve kurumların temsilcilerinin de katıldığı belirtildi.

Bu yılki törenlere kitleler halindeki katılımın fazla olmasında dini ve siyasi liderlerin çağrılarının etkili olduğu ifade ediliyor.

Kutlama törenlerinin, Tahran’ın yanı sıra diğer 29 eyalet ve dış temsilciliklerde de yapıldığı bildirildi.