İran’da muhalif 37 kişi yargılanacak

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasındaki olaylara karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınanlardan 37'si daha yargılanacak.

İran’ın resmi haber ajansı İRNA, Tahran’da Kerbela şehitlerini anma törenlerinde bir grubun karıştığı olaylarda gözaltına alınanlardan 16’sının ilk duruşmasının bugün başlayacağını, 21 kişi hakkındaki iddianamenin de mahkemeye gönderildiğini duyurdu.

Tahran Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede zanlılar, ”ülke güvenliği aleyhinde faaliyette bulunmak, halkın can ve mal güvenliğini tehdit etmek, nizama karşı propaganda yapmak, halkı isyana teşvik, fitne çıkartmak ve terör örgütlerine üye olmakla” suçlanıyor.

Zanlılardan 5’inin olaylardaki rollerinden dolayı ağır ceza mahkemesinde idam talebiyle yargılanacağı belirtildi.

Başkentte 27 Aralık 2009’daki olaylarda resmi bilgilere göre, 7 kişi hayatını kaybetmiş, 120’si polis yüzlerce kişi yaralanmış, milyonlarca dolarlık maddi hasar meydana gelmiş ve en az 500 kişi gözaltına alınmıştı.

İran’da 12 Haziran 2009’daki cumhurbaşkanı seçimlerinden sonra çıkan olaylarda gözaltına alınanlardan 11’i hakkında idam kararı verilmiş, bunlardan ikisinin cezası önceki gün infaz edilmişti.