İran’daki deprem trajik görüntülere sahne oldu

İran'ın batısında geçtiğimiz günlerde meydana gelen 6.0 şiddetindeki depremde ölü sayısının 100'e yaklaştığı ve yaralı sayısının da binden fazla olduğu bildirildi.

Enkaz altındaki yaralılar için umutlar her geçen gün daha da azalırken, enkaz kaldırma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Luristan Felaket Kontrol Komitesi Başkanı Ali Barani, ölü sayısının yükselebileceğini ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Barani, bölgedeki 330 köyün büyük hasar gördüğünü de iletti. Deprem nedeniyle bölgede 15 bin ailenin de evsiz kaldığı kaydedildi.

31 Mart Cuma günü sabah saatlerinde meydana gelen deprem öncesi 5.1 büyüklüğünde öncü sarsıntının meydana geldiği ve 6.0 şiddetindeki büyük depremin ardından bölgede yaklaşık 94 artçı sarsıntının hissedildiği bildirildi.

Öte yandan, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad’ın bölgeye acil yardım ekiplerinin gönderilmesi talimatını vermesinin ardından ABD, İran’a insani yardım yapabileceğini duyurmuş ve resmi ziyaret için İngiltere’de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da, 2003 yılında gerçekleşen ve 31 bin kişinin öldüğü Bam depreminde yaptıkları yardımı hatırlatarak, ‘bu depremde de yardım etmeye hazır olduklarını’ söylemişti.

İran’da deprem nedeniyle ölü sayısının daha da artacağından endişe ediliyor.