İran’daki depremde ölü sayısı 50’ye yükseldi

İran'ın batısında bu sabah meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar ölenlerin sayısının 50'ye yükseldiği bildirildi. Depremde 800'den fazla kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Yerel saatle 01.05’te gerçekleşen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından 10 artçı sarsıntı hissedildiği, saat 04.47’de de 6.0 büyüklüğündeki depremin gerçekleştiği belirtildi.

İran devlet televizyonu, Dorod’un kuzeyindeki Silahor’dan şu ana kadar 50 cesedin çıkarıldığını duyurdu. 800’den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Dorod valisi Nasrullah Raşnu da deprem nedeniyle özellikle kırsal alanlardaki binaların zarar gördüğünü, telefon hatlarının da kesildiğini açıkladı. Raşnu, Dorod’da 10 kadar köyün yüzde 60 ila yüzde 80 arasında zarar gördüğünü kaydetti.

Luristan Felaket Kontrol Komitesi Başkanı Ali Barani ise, İRNA’ya yaptığı açıklamada, Burucerd ve Dorod şehirlerinin bulunduğu bölgede çok sayıda köyün yüzde 30 ila yüzde 100 arasında yıkıldığını söyledi. Barani, kurtarma ekiplerinin bölgeye sevkedildiğini belirtti.