İran’daki depremde ölü sayısı 66’yı geçti

İran'ın batısında sabaha karşı meydana gelen depremde ölenlerin sayısının en az 66 olduğu, yaralı sayısının ise binden fazla olduğu bildirildi.

Merkez üssü İran’ın batısındaki Luristan eyaletine bağlı Burucerd ve Dorod kentlerinin yakını olarak açıklanan depremde şu ana kadar 66 kişinin öldüğünü kaydeden Luristan Felaket Kontrol Komitesi Başkanı Ali Barani, ölü sayısının yükselebileceğini ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Barani, bölgedeki 330 köyün büyük hasar gördüğünü de iletti.

Depremden önce 5.1 büyüklüğünde bir öncü deprem meydana geldiği bildirildi. Yerel saatle 01.05’te gerçekleşen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından 10 artçı sarsıntı hissedildiği, saat 04.47’de de 6.0 büyüklüğündeki depremin gerçekleştiği belirtildi.

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad’ın bölgeye acil yardım ekiplerinin gönderilmesi talimatını vermesinin ardından ABD, İran’a insani yardım yapabileceğini duyurdu. Resmi ziyaret için İngiltere’de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, 2003 yılında gerçekleşen ve 31 bin kişinin öldüğü Bam depreminde yaptıkları yardımı hatılatarak, “bu depremde de yardım etmeye hazır olduklarını” söyledi.