İran’daki Kürtler Irak’taki kuzenlerinden esinleniyor

İngiltere'de yayın yapan The Financial Times (FT) gazetesi, Irak'ta Saddam Hüseyin'in devrilmesinden sonra Kürtlerin daha da özerklik kazanmasının daha geniş bir bölgede kültürel değişim başlattığı yorumunu yaptı.

Gazete, İran’daki nüfusun yarısının başka milletlerden olduğuna dikkat çekerek Kürt bölgelerde, Arap olan güneybatıda ve Iran’ın kuzeydoğusunda rahatsızlık olduğunu iddia etti. Gazete, Tahran’daki yöneticilerin ABD’nin bu bölgelerdeki rahatsızlıkları kullanarak İran’da siyasi değişime gitmeye çalışabileceğinden korktuğu yorumunu yaptı.

Irak’taki Kürt televizyonlarının kültür ve sanat programları yayınlayıp Kürt liderler haberler aktardığını belirten FT, İran’daki tablonun daha farklı olduğunu belirtti. Gazete, İran eski Cumhurbaşkanı Hüseyin Hatemi zamanında verilen sözlerin tutulması nedeniyle Kürtlerin küskün olduğunu savunarak halihazırdaki Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın politikaları nedeniyle tecridin daha da artığı yorumunda bulundu.

Kürtlerin yeniden şiddet ortamına dönmek istemediklerini belirten Financial Times, “İran’daki Kürtler Iraklı Kürtlere federal çatı sağlayan ABD’ya ihtiyatla baksalar da sonunda talihin kendilerine dönebileceğini düşünüyor.” dedi.