İran’dan ABD baskınına sert tepki

İran, Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde bulunan temsilciliğinin ABD askerlerince basılarak 5 İranlı çalışanın gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi.

Devlet televizyonunda canlı yayımlanan bir haber programına katılan İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, ABD’nin İranlı diplomatlara yönelik daha önce de bu gibi girişimlerde bulunduğunu anımsattı ve “ABD’nin İran’a karşı düşmanca politikaları doğrultusunda yapılan saldırıyı kınadıklarını” söyledi.

“Bu saldırı, İran ve Irak arasındaki dostane ilişkileri zedelemek için yapılmıştır ama buna izin vermeyeceğiz” diyen Hüseyni, olayın ilk dakikalarından beri Bağdat’taki büyükelçilikleri aracılığıyla konuyu takip ettiklerini, Irak’ın ve ABD ile ilişkilerin dolaylı sürdürüldüğü İsviçre’nin Tahran büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırıp, açıklama istediklerini bildirdi.

Erbil’deki büroyu, Irak hükümetinin isteği doğrultusunda, Iraklıların İran’a geliş gidişlerinde kolaylık sağlanması için kurduklarını belirten Hüseyni, baskının diplomatik kurallara aykırı olduğunu belirtti ve olaya sert tepki gösterdi.

ABD askerleri, gece yarısı Erbil’deki İran bürosunu basarak, 5 çalışanı gözaltına almış, baskında, bürodaki bilgisayar ve belgelere de el konulmuştu.