İran’dan Ban Ki-Moon’a suçlama

İran, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'u, nükleer programı konusunda taraflı tutum takınmakla suçladı.

Ülkesinin nükleer çalışmalarının Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) çerçevesinde ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetiminde yapıldığını ifade eden Hüseyni, “UAEK üyesi ülkelerin haklarını göz ardı etmek, NPT’ye aykırıdır” dedi.

Ban’ın, kendi tutumunu açıklarken tarafsız bir tavır sergilemediğini söyleyen Hüseyni, “Sayın genel sekreterden, tek taraflı görüşlerden kaçınmasını, BM kuralları ve kendi sorumlulukları çerçevesinde hareket etmesini bekliyoruz” ifadesini kullandı.

İsrail’in nükleer silaha sahip olduğu konusuna da değinen ve “bütün Orta Doğu ülkelerinin İsrail’in nükleer silahlarından kaygı duyduğunu” ifade eden Hüseyni, “Bölgeyi ciddi bir şekilde tehdit eden İsrail’in kendi itirafları doğrultusunda Orta Doğu’nun bütün ülkelerini tehdit eden konumu da genel sekreter tarafından göz önüne alınmalı” diye konuştu.

İran basınındaki haberlere göre, BM Genel Sekreteri Ban, yaptığı bir açıklamada, İran’ın nükleer faaliyetlerini uluslararası barış ve güvene tehdit olarak nitelendirdi ve uluslararası camiadan, İran’ın nükleer teknoloji geliştirmesine engel olmasını istedi.