İran’ı durduracak bir düğme gerekli

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Kongrenin Irak savaşıyla ilgili olarak Başkan George Bush’un yetkisini sınırlandırmasının hata olacağını belirtti.

Rice, Fox News Sunday ve ABC’nin This Week programlarında yayınlanan açıklamasında, Kongrenin, Amerikan askerlerinin Irak’ta gözetim rolüne sahip olmasının çok önemli olduğunun farkına varmasını umduğunu ifade ederek, komuta zincirini bozmanın büyük bir hata olacağını söyledi.

Condoleezza Rice, geçmişte askeri konularda yapılan benzer hataların kendileri için daima olumsuz sonuçlar doğurduğunu hatırlatarak, Irak’taki durumu, El Kaide ile yapılan daha büyük savaştan ayırmanın imkansız olduğunu kaydetti.

Rice, Irak’ta bomba yüklü araçlarla yapılan saldırılardan bazılarının El Kaide gibi örgütlerin işi olabileceğini bildirdi.

İRAN
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran ile ilgili olarak da bu ülkenin nükleer programının durdurulması için bir düğmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Rice, Tahran yönetiminin nükleer programından vazgeçmesi durumunda ABD’nin ticari ve siyasi konuları ele almaya ve İranlı meslektaşıyla görüşmeye hazır olduğunu belirterek, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın açıklamasına atfen, “Geri vitese ihtiyaçları yok. Durdurma düğmesine ihtiyaçları var” diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer programdan vazgeçmeyeceklerini belirterek, “İran’ın nükleer treninin freni ve geri vitesi yok” demişti.