‘İran’ın dosyası pazartesi ya da salı ele alacak’

BM Güvenlik Konseyi'nin, İran'ın nükleer programıyla ilgili dosyayı gelecek hafta pazartesi ya da salı günü ele alacağı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nicholas Burns, İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey’in hazırladığı ve UAEA’da görüşülmesi bugün tamamlanan raporun, gelecek hafta pazartesi ya da salı günü BM Güvenlik Konseyi’nde ele alınacağını açıkladı.

ABD Kongresi’nde konuşan Burns, “İran’ın Amerika’nın hayati çıkarlarını doğrudan tehdit ettiğini ve BM Güvenlik Konseyi’nde İran üzerindeki baskıyı yavaş yavaş artıran uyumlu bir yaklaşım planladıklarını” ifade etti.

UAEA, hafta başında başladığı toplantıları bugün bitirdi. Ajans Yönetim Kurulu, El Baradey’in İran’a ilişkin hazırladığı raporu görüştü. Schulte, “El Baradey’in raporu BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilecek.” dedi.

Schulte, El Baradey’in raporunda İran’ın Ajans standartlarına uymadığını açıkça belli olduğunu ifade etti. ABD’li elçi, “İranlı liderlerin bu standartları karşılaması için bir ayları vardı. Birini bile karşılamadılar.” şeklinde konuştu.