‘İran’ın nükleer faaliyetleri barışçıl amaçlarla yapılıyor’

İran Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Borjouri: "İran'ın nükleer faaliyetleri barışçıl amaçlarla yapılıyor"

İran Meclisi Dış İlişkiler ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Borjouri, İran’ın nükleer enerji konusundaki faaliyetlerinin, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) mevzuatı çerçevesinde barışçıl amaçlarla yapıldığını söyledi. Borjouri, barışçıl amaçlarla yapıyoruz dediği nükleer faaliyetlerine Türkiye’nin destek verdiğini öne sürdü.
Borjouri, bugün Türkiye’ye gelerek TBMM Başkanı Bülent Arınç, Devlet Bakanı Beşir Atalay, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan ile görüşmelerde bulundu.

İranlı yetkili, İran Büyükelçiliği’nde yaptığı basın toplantısında, görüşmelerin Türkiye-İran ilişkileri ve İran’ın nükleer enerji konusundaki faaliyetleri hakkında geçtiğini söyledi. Borjouri, İran’ın nükleer enerji çalışmalarını tamamen barışçıl amaçlarla ve NPT mevzuatı dahilinde devam ettirdiğini söyledi. İranlı yetkili, İran’ın bu çerçevedeki çalışmalarına Türkiye’nin de destekçi olduğunu iddia etti. İran Devrimi’nden önce, nükleer çalışmalarına ABD ve Avrupa’dan destek aldıklarını da sözlerine ekleyen Borjouri, Batı’nın bugünkü İran’a bakış açısının tamamen politik olduğunu öne sürdü.

Borjouri, nükleer silahlanmaya tamamen karşı olduklarını ve özellikle Ortadoğu’nun nükleer silahlardan arındırılması gerektiğini ifade etti. Bir gazetecinin, konuk yetkiliye İsrail’in nükleer silahlanması hakkındaki görüşlerini sorması üzerine Borjouri, İsrail’i Ortadoğu barışı için büyük bir tehdit olarak gördüklerini beyan etti.

Borjouri, İran Meclis Başkanı Gulamali Haddad Adil’in gelecek ay Türkiye’yi ziyaret edeceğini söyledi.