İran’ın nükleer programı görüşülecek

İngiltere'nin başkenti Londra'da Avrupa Birliği'nin (AB) önde gelen üç ülkesi İngiltere, Almanya ve Fransa ile Çin, ABD ve Rus yetkililer İran'ın tartışmalı nükleer programını görüşecek.

Ajansın Tahran yönetimini BM Güvenlik Konseyi’ne şikayet etmesi halinde İran’a yaptırım uygulanabilecek.
Bu arada, UAEA Başkanı Muhammed El Baradey, Newsweek dergisine yaptığı açıklamada, Tahran’a karşı sabırlarının tükenmekte olduğunu uyarısında bulundu. El Baradey, “İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl amaçlı olduğunu doğrulayamam.” şeklinde konuştu.
AB ile ABD, İran’ın nükleer programı ile atom bombası elde edebileceğinden şüpheleniyor. Ancak Tahran yönetimini nükleer programının barışçıl amaçlarla olduğunu savunarak atom bombası üretmeyi amaçlamadığını iddia ediyor.
Batılı diplomatlar Londra’da buluşurken İran yönetimi de “uyarı” mesajlarını gönderiyor. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asefi, yapılacak toplantıda İran’a karşı dikkatli bir dil kullanılmasını beklediklerini ifade etti. Tehditkar bir üslübun hiçbir faydası olmadığını belirten Asefi, sorunun tek çözüm yolunun müzakere olduğunu belirtti.