‘İran’ın nükleer silah yapacak yeterliliği yok’

Rusya'nın üst düzey ordu mensupları Rus haber ajanslarına yaptıkları açıklamada, İran'ın şu an nükleer silah yapacak kapasiteye sahip olmadığını ve yakın bir gelecekte de yapma ihtimalinin uzak olduğunu belirtti.

General Baluyevsky, “İran’ın hamlelerini ülkesine karşı yapılması muhtemel bir askeri operasyona karşı önlem almayı amaçlamak” olarak değerlendirdi.

General, “İran’ın sivil amaçlı kullanmayı planladığı nükleer alt yapının nükleer silah yapımı için ileride kullanılma olasılığını gözardı etmediklerini” de belirtti.

Rusya, İran’ın sivil amaçlı nükleer teknoloji çalışmalarının ve nükleer olmayan konvensiyonel silahların ana destekçisi durumunda.

ABD ve Avrupa Birliği, “İran’ı sivil amaçlı olarak yürüttüğünü belirttiği nükleer programın altında nükleer silah çalışmaları yaptığını iddia ediyor. Tahran yönetimi ise bu iddaları reddediyor.

İran’ın geçtiğimiz Salı “uranyum zenginleştirme işlemini başarıyla tamamladık” açıklamalarının ardından Batı’yla arasındaki tansiyon yeniden yükselmişti.

Moskova, İran’n nükleer enerji elde etmek için çalışma yapma hakkının olduğunda ısrar ederken, uluslararası anlaşmazlığın diplomatik yollardan çözümünü istiyor.

Önümüzdeki hafta Salı günü Rusya, ABD, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanları İran sorununu görüşmek için Moskova’da bir araya gelecek.