‘İran’ın nükleer silaha sahip olması kabul edilemez’

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İran'ın nükleer silaha sahip olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

İki günlük Mısır ziyaretine bugün başlaması beklenen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, El Ahram gazetesine verdiği demeçte, Mısır temaslarının iki önemli gündem maddesi olan İran’ın nükleer programı ve Filistin sorunu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Chirac, “İranlı liderlerin, nükleer silaha sahip bir İran’ın uluslararası toplum için kabul edilemez olduğunu anlaması gerektiğini” belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı, İran’ın BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA)’nın gereklerini yerine getirdiği müddetçe müzakere kapısının açık olduğunun altını çizdi. İran’ın sivil amaçlı nükleer enerji hakkı olduğunu kabul eden Chirac, ancak programın barışçıl olduğuna dair objektif garanti verilmesi gerektiğini vurguladı.

Chirac, ayrıca İsrail-Filistin sorunu ile ilgili olarak da iki tarafın gerçek müzakerelerin devam etmesi için gerekli adımları atması gerektiğini ifade etti. “Hamas’ın şiddetin yarar getirmeyeceğini anlaması gerektiğini” belirten Chirac, İsrail’e de tek taraflı adımlar atmamasını söylediklerini ifade etti.

Gazeteye yaptığı açıklamada, Mısır’ın reform sürecini de savunan Chirac, Suriye ile ilgili olaraksa gizli bir gündemleri olmadığını söyledi. Fransa’nın Suriye’de bir rejim değişikliği istediği iddia ediliyordu.

Nükleer programı UAEA tarafından BM Güvenlik Konseyi’ne sevkedilen İran’a nükleer faaliyetlerini 28 Nisan’a kadar durdurması çağrısında bulunulmuştu. Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ile Almanya yetkilileri dün Rusya’nın başkenti Moskova’da biraraya gelerek İran’a muhtemel yaptırımları ele almış ancak bir anlaşmaya varamamıştı.