İran’ın nükleer silahlara sahip olmasına izin yok

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın İran'ın nükleer programı ile ilgili görüşmesi sürerken, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına izin vermeyeceklerini ve bütün seçeneklerin masada olduğunu söyledi.

“Tahran yönetimi, mevcut tutumunu sürdürmesi halinde uluslararası toplumun anlamlı sonuçlar empoze etmeye hazırlandığını bilmeli” diyen Cheney, ABD’nin bununla ilgili olarak tüm seçenekleri masada tuttuğunu belirtti.

ABD’nin diğer ülkelerle birlikte Tahran yönetimine açık bir mesaj ilettiğini kaydeden Cheney, “İran’ın nükleer bir silah edinmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın İsrail’in yıkılması yönündeki ve Yahudi soykırımını inkar eden açıklamalarını da kınayan Cheney, ”İranlılar, bir kuşak boyu fanatik bir rejimin ellerinde büyük baskıya katlandılar. Bu rejim, dünyanın terörü destekleyen rejimlerinin en önde geleni” şeklinde konuştu.

Öte yandan Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan da, İran’ın kısıtlı da olsa topraklarında uranyum zenginleştirilmesine izin verilmesine karşı olduklarını açıklamıştı. ABD Başkanı George Bush ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un görüşmesinden önce bir açıklama yapan sözcü, “Uluslarası toplum İran’ın ne yapması gerektiğini ifade etti; uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin durdurulması” demişti.