İran’ın nükleer sırları Askeri istihbarattan

İran'ın nükleer silahlar programını 2003'de dondurduğunu bildiren ABD'deki 16 istihbarat kuruluşunun yayınladıkları ortak raporda, İran konusunda edindikleri bilgileri bir süre önce Türkiye'de esrarengiz bir şekilde kaybolan İran Devrim Muhafızı Komutanı

İngiliz The Guardian gazetesi, Amerikan istihbarat ajanslarının İran konusunda U dönüşü yapmaları ve maddi bilgi edinmelerinin İran’dan Amerika’ya kaçan birinden kaynaklanabileceğini öne sürdü. Bu konuda akla gelen ilk kişinin, İran Devrim Muhafızı Generali Ali Rıza Asgeri olduğunun belirtildiği haberde, “ABD İran’la ilgili bu maddi bilgilere Asgeri’yi sorgulayarak ulaşmış olabilir” görüşü dile getirildi.

İran’ın eski Savunma Bakan Yardımcısı Asgeri, 7 Şubat’ta Suriye üzerinden geldiği İstanbul’da esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmuştu. İran’ın gizli nükleer ve askeri programlarına ilişkin en yetkili isimlerden biri olarak gösterilen Asgeri’nin ABD’ye iltica ettiği öne sürülüyor.

‘RAPOR İRAN’IN ZAFERİ’

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, raporun, “İran’ın büyük güçlere karşı kazandığı zaferin ilanı olduğunu” söyledi. Ahmedinejad, ABD istihbaratının İran’ın nükleer programına ilişkin açıkladığı raporun “çok açık bir şekilde, nükleer konuda İran’ın doğru bir yolda ilerlediğini teyit ettiğini, ileri sürdü.

İran’a yönelik yeni yaptırımlar konusunda vereceği alacağı tutumun kritik önem taşıdığı Çin yönetimi de, Amerikan istihbaratının hazırladığı raporun, yeni yaptırımlara ihtiyaç duyulduğu konusundaki kuşkuları artırdığını açıkladı.