İran’ın verdiği tarih çok geç!

ABD Başkanı George W. Bush, İran'ın ayak sürüdüğünü belirterek 22 Ağustos'un cevap vermek için çok geç olduğunu söyledi.

Bush, AB dönem başkanlığını yürüten Avusturya’nın Başbakanı Wolfgang Schüssel ile AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile ortak basın toplantısı yaptı. Bush, İran nükleer programını durdurması halinde müzakere masasına oturacaklarını tekrarladı. Bush, 22 Ağustos’un “cevap vermek için müthiş uzun bir zaman” nitelendirmesinde bulundu. Bush, “Mantıklı bir anlaşmayı analiz etmek bu kadar sürmese gerek.” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, batılı ülkelerin önerdiği teşvik paketine cevaplarını 22 Ağustos’a kadar vereceklerini söyledi. Ahmedinejad, devlet televizyonunda canlı olarak yayımlanan konuşmasında, “Teklifleri değerlendireceğiz ve inşaallah Mordad ayı sonunda fikrimizi açıklayacağız” şeklinde konuştu. Fars aylarından Mordad, 22 Ağustos’ta sona eriyor.

ABD Başkanı George Bush, İran’a pakete cevap vermesi için aylarca değil, haftalarca süre tanıdıklarını açıklamıştı. Avrupa Üçlüsü olarak adlandırılan İngiltere, Fransa ve Almanya’nın hazırladığı ve ABD ile Çin ve Rusya’nın da destek verdiği pakette İran’a uranyum zenginleştirmeyi durdurması karşılığında ekonomik ve siyasî teşvikler öneriliyor. Planı ‘olumlu bir adım’ olarak nitelendiren İran, kendi topraklarında uranyum zenginleştirme faaliyetlerinden vazgeçmelerinin ise söz konusu olmadığını vurguluyor. ABD, paketi reddetmesi halinde İran’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sevk edileceğini ve bu ülkeye yaptırım uygulanacağı tehdidinde bulunuyor.

—Bush: “Guantanamo’nun kapatılmasını istiyorum”—

ABD Başkanı George W. Bush, Avrupalıların Guantanamo konusundaki endişelerini anladığını belirterek bu üssün kapatılmasını istediğini belirtti. Ancak Bush, bazı zanlıların adalet önüne çıkarılması gerektiğini söyledi. Bush bir soru üzerine, “Avrupalıların endişesini anlıyorum. Guantanamo’nun kapatılmasını istiyorum.” dedi. ABD Başkanı Bush, 200 zanlının ülkelerine geri gönderildiğini çoğunluğu Suudi, Yemen ve Afgan olan 460 kişinin üstte bulunduğunu kaydetti. Bush, “Bazılarının yargılanmasını gerekiyor. Bu insanlar cani. Sokağa salarsak insanlara öldürebilir.” dedi.

AB, Washington’dan üssün kapatılmasını istiyordu. Zirve öncesi yapılan açıklamalarda da bu konunun öncelikli olarak gündeme gelmesi bekleniyordu.