İranlı heykeltıraş ABD’yi maymuna benzetti

İran'ın Tahran'dan sonra ikinci büyük kenti olan Tebriz'deki müzede sergilenen dev heykellerden bazılarında ABD, maymun şeklinde tasvir ediliyor.

Alçı ve metalden yapılan birkaç insan boyundaki heykeller, üç katlı müzenin bodrum katında sergileniyor. “Barış heykelleri” olarak adlandırılan eserler, Tebrizli heykeltıraş Ahad Hüseyin tarafından iki yıllık bir çalışma sonucu yapılmış.

Heykeler; savaşlar, açlık, sefalet, soykırım, zorunlu göçler, zindanlardaki insanlar, silah ve bomba gürültüsünden çıldıran insanları anlatıyor.

Barış ve adaleti anlatan bir heykel diğer heykellerden daha büyük yapılmış. Dev heykel elinde dünya bulunan yaşlı ve sakallı bir adam figürü ile dünyadaki barış ve adaleti temsil ediyor.

Müzeyi gezen İranlılar ise ABD’nin geçmişte yaptıklarını şimdi de başka ülkelere yapmak için bahane aradığını ifade ediyor.

ABD, İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru bilimsel çalışma yaptığı gerekçesiyle önce Hiroşima ardından da Nagazaki’ye atom bombası atmıştı. Bombalar yüz binlerce insanın ölümüne ve radyoaktif serpinti nedeniyle doğanın dengesini bozarak bir o kadar da canlının sakat kalmasına neden olmuştu.