İranlı mülteciler başka ülkeye gitmek istiyor

Konya'da yasal ikamet eden yaklaşık 150 İranlı mülteci, çocuklarının 15 yaşına gelmesine rağmen kimlikleri olmadığını ifade ederek, başka bir ülkeye gitmek için izin istedi.

Konya’dan izinsiz eyleme katılan yaklaşık 30 İranlı mülteci, Ankara emniyeti tarafından gözaltına alınarak polis nezaretinde Konya’ya geri gönderilmişti. Konya Numune Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen mülteciler, daha sonra sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürülmüştü. ‘Yasal ikametten izinsiz ayrılmak ve izinsiz eyleme katılmak’ suçlarından haklarında işlem yapılan sığınmacılar, Konya Emniyeti Yabancılar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

30 mültecinin yakınları ise Konya Adliyesi önünde toplanarak, başka bir ülkeye gitmek için izin istediklerini dile getirdi. İran’dan Irak’a geçtiklerini, oradan da Türkiye’ye Kuzey Irak üzerinden giriş yaptıklarını anlatan mülteciler, 5 seneden beri Türkiye’de yaşadıklarını ve artık gitmek istediklerini kaydetti. İran’dan kaçarak Türkiye’ye geldiklerini hatırlatan mülteciler, “İran’a dönsek belki bizi kurşuna dizecekler. Bize katil, hırsız muamelesi yapılıyor. Türkiye’den asla şikayetçi değiliz. Kaldığımız 5 yıl süresince bize büyük misafirperverlik gösterdiler. Türkiye bize hiçbir kötülük yapmadı.” diye konuştu. Bir çoğunun çocukları bulunduğunu anımsatan mülteciler, “Çocuklarımızın çoğu 15 yaşına geldi, hala hiçbirinin kimliği yok. Okula gidemiyorlar. Biz de insanız. Bize acımıyorlarsa bari çocuklarımıza merhamet etsinler. Başka bir ülkeye gitmemize izin verilmesini istiyoruz” şeklinde istekte bulundu.