Iranli ve Çinli turistler için rehber bulunamiyor

AYDIN - Türkiye'de her geçen yil artan turist çesitliligi, rehber sikintisi yasanmasina sebep oldu.

Iran’dan gelen 300 bine yakin turist için Farsça, 40 bin Çinli için Çince bilen rehber gerekiyor.
Rus turistler için sikinti kismen çözülse de bu yil davet edilen ve gelecek yil Kültür ve Turizm Bakanligi’ndan uçak seferi isteyen Vietnamlilar için henüz rehber yok. Bu eksikligin giderilmesini isteyen Türkiye Seyahat Acenteleri Birligi (TÜRSAB), Bakanlik’tan çözüm için girisim bekliyor. Turist guruplari için rehber bulamayan acenteler, Türkiye Rehberler Dernegi tarafindan sikayet edilince yasa geregi Bakanlik tarafindan para cezasina çarptiriliyor.

Türkiye’de özellikle Antalya’yi tercih eden Iranli ve Rus turistler için rehber sikintisi yasaniyor. Bu yil gelen 40 bin Çinli için de rehber bulunamadi. Gelecek yil da bu sikintinin devam edecek gibi görünmesi turizmcileri kara kara düsündürüyor. Antalya’ya gelen 300 bin Iranli turiste ragmen Farsça bilen rehber olmamasi bu sikintiyi kanitliyor.

Türkiye’de kokartli 9 bin rehber olmasina karsilik gelisen turizmde yasanan rehber sikintisini, “Kültür ve Turizm Bakanimiz talimat verecek, çözülecek.” sözüyle açiklayan TÜRSAB Baskani Basaran Ulusoy, rehber sikintisi yüzünden acentelere Kültür ve Turizm Bakanligi’nin ceza kestigini söyledi. Çin, Rus, Iran ve gelecek degisik ülke vatandaslari için dil kursu açilmasini isteyen Ulusoy, “Tur düzenleyen acenteler rehber kullanmadigi zaman ceza yiyor. Sayin Bakanim, talimati verin problemi çözelim. Kurs açalim. Geçen yil enformasyon imtihani açildi, 4 bin kisi turizm sektörüne kazandirildi. Bakanlik, turist gruplarinda rehber yoksa izin vermeyin diyor. Bizim sikintimiz bu. Yok dedigimizde Rehberler Odasi karsi çikiyor. Bakanlik ya rehberlik imtihani açacak ya da belirli bir zaman zarfinda bizim rehberlerimize müsaade edecek.” dedi.

Ulusoy’u hakli bulan Kültür ve Turizm Bakani Atilla Koç da, “Bu tür cezalarin kaldiralim.” diyerek cevap verdi. Aydin’daki incelemelerinde konusan Bakan Koç, bazi dillerde rehber sikintisi oldugunu dogruladi. Bu yil Rus turistler için tedbir aldiklarini, gelecek yil da yeni turizm sezonunda Iran ve Çin’den gelecek turistler için tedbir alacaklarini açikladi. Ingilizce bilen rehber sikintisi bulunmadigini kaydeden Koç, “Turizm iyi ve hizli gidiyor ama eksiklikler ortaya çikiyor. Bunlari da tamamlayacagiz. Vietnamlilarla bir görüsme yaptik. Bizden Vietnam’a uçak seferi istiyorlar. Gelecek yil 100 Vietnamli gelse rehberimiz yok. Ülkemizde 9 bin kokartli rehberimiz var. Bazilarinda fazla var, bazilarinda da eksik. Yeni turist alanlari sözkonusu olunca adapte olmamiz gerekiyor. Bunun da hakkindan gelecek imkanlara sahibiz. Rehberlik için kurs açacagiz.” seklinde konustu.