İrfan Erdoğan: “Meslek liseleri kapatılmalı”

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı İrfan Erdoğan'dan meslek liselerine yönelik önemli açıklama.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanı İrfan Erdoğan, ”Ortaöğretimdeki meslek liselerinin kapatılması gerektiğini” belirterek, ”Mesleki eğitim, yapısını bozmadan ön lisans düzeyine kaydırılabilir” dedi.

Erdoğan, Türkiye Özel Okullar Birliğince Antalya’da düzenlenen ”Ortaöğretim Sisteminde Arayışlar” konulu sempozyuma katıldı. Sempozyumda yaptığı konuşmada ilköğretimde 8 yıllık zorunlu eğitime geçildiğini anımsatan Erdoğan, ortaöğretimin de masaya yatırılmak için önlerinde beklediğini söyledi. Ortaöğretimde düzenlemelere gidilebileceğini belirten Erdoğan, ancak daha gerilere götürecek adımların atılmaması gerektiğini ifade etti.

Erdoğan, ilköğretimin de farklı bir model anlayışıyla yapılandırılmasının zorunlu olduğunu, aksi takdirde ortaöğretimin ne yapılırsa yapılsın iyileştirilemeyeceğini belirtti. Eğitimle ilgili kamuoyunun zayıf olduğunu ifade eden Erdoğan, ”Eğitimle ilgili yöneticiler ne kadar zayıfsa, kamuoyu da bu konuda baskı kurmada bir o kadar zayıf. Medya da eğitime yön verecek önemli bir kurumdur. Medyanın da daha akademik ve derinlemesine eğitimi tartışan bir çerçeveden geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

Erdoğan, şunları kaydetti: ”Eğitim finansmanının yönetim modelinin merkezi mi, ademi merkeziyetçi mi olacağını, bilimsel kurulların güvenceli yapılanmasını, asıl bunları ele almak zorundayız. Bugün hala özel okulları tartışıyoruz. Kimin finanse edeceğini tartışmıyoruz bile. Eğitimi yöneten bir (A) takımına ihtiyaç olduğunu söylemem sanırım abartı olmaz.”

ORTAÖĞRETİM ŞANSSIZ BİR KADEMEDİR

Ortaöğretimin yükseköğretimin baskısı altında olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu: ”Müfredatını değiştirseniz bile, yükseköğretimi ele almazsanız ortaöğretimi düzeltemesiniz. Ortaöğretim şanssız bir kademedir. ılköğretimin kıskacında yükseköğretimin baskısı altındadır. Girdisi ve çıktısı kendisine ait değildir. Ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamına alınmasıyla bir çok problemi de çözebiliriz diye düşünüyorum. Zorunlu eğitimin ilköğretim çağından alınıp ortaöğretim çağına getirilmesi önemlidir.”

MESLEK LİSELERİ

İrfan Erdoğan, ortaöğretim için diğer kademelerle de ilgilenilmesinin, yükseköğretime geçişin, ÖSS sisteminin görüşülmesinin zorunluluk olduğunu kaydetti. Erdoğan, şöyle devam etti: ”Ortaöğretimdeki bütün arayışlarımızı kilitleyen mesleki eğitimdir. Yıllardan beri mesleki eğitime ağırlık verilmesi gerektiği söylendi. Mesleki eğitimden gerçek hayat, sanayi memnun değildir. Bu çelişkili durum devam ederken mesleki eğitim üzerinde durmak doğru değil. ABD’de mesleki eğitim ön lisans düzeyine çekiliyor. Avrupa’da ise ortaöğretim düzeyinde tutuluyor. Bizde daha karma bir yapı var. Şunu açıkça söylemek gerekir ki, mesleki eğitimi, yapısını bozmadan ön lisans düzeyine kaydırılabiliriz. Ortaöğretimdeki meslek liseleri kapatılmalıdır, kapatmalıyız. Türkiye’de herhangi bir binayı kapatarak değil, okulu kapatarak değil ama meslek liselerini ön lisans düzeyine çekerek bu tartışmalardan iyileştirici bir adımla çıkabiliriz.”

AĞIRLIKLI ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI

Artık köklü reform iddialarından vazgeçmek gerekir diye düşünüyorum. Topluma zarar veriyor. Afaki söylemlere bir yere varılamıyor” diye konuşan Erdoğan, ”Liseler ve meslek liseleri tartışmasının önlerine bir perde gerdiğini” söyledi. Erdoğan, ”Son 10 yılda Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı”na (AOBP) yönelik tartışmalar neticesinde liseler inanılmaz bir kan kaybetme noktasına geldi. Meslek lisesi, genel lise yarışına çevirdik ama liseleri kaybetme noktasına geldik. Liseleri felç eden AOPB puanı kesin ve kesin masaya yatırılmalı ve gerekirse kaldırılmalı. Ortaöğretim kurumlarının hiçbiri ek katsayılarla ayrıcalıklı kılınmamalı” diye konuştu.