Irgat çocuklari okul siralari yerine pamuk tarlasinda çalisiyor

HATAY - Okullar açilali 2 ay oldu, ama onlar hala pamuk tarlalarindan derse dönemedi.

Pamuk tarlalari arasinda karincalar gibi çalisiyorlar. Çocuklar, kisa boylarinin avantajiyla daha seri çalisiyor. Bu yüzden de en çok pamugu onlar topluyor. Minik elleri erkenden nasirlasiyor tarlalarda. Vitrinleri süsleyen elbiselerde en çok da küçük çocuklarin emegi gizli bu yüzden.
13-14 saat çalisiyor çocuklar. Bitmeyen bir müzigin ritmine ayak uydurur gibi zamanla yarisiyorlar. Iki büklüm bir bedenden pamuga uzanan eller, hafif dogrulmayla bos çuvallara uzaniyor bu kez. Pamuktan çuvala, çuvaldan pamuga. Sabahin köründen aksamin geç saatlerine kadar. Aksam gökyüzünün kizilligiyla çöküyor ovaya. Tarlalarda gün boyu yogun bir tempo ile sarf edilen çocuklar kendilerini zor atiyor çadirlarina. Toprak rengi tenlerinde sinek isiriklari, yara bere içinde birçogu. Çiplak ayaklariyla alismislar ovanin sicak topraklari üzerinde yürümeye.

Okullasmalari için bir dizi kampanyalarin yürütüldügü irgat çocuklar, okul yerine Amik ovasinda çalisiyor. Yapilan Istatistiklere göre, tarim sektöründe çalisan çocuklarda kizlar önde. Tarimda 44 bin 410 kiz çocugu çalisirken, 34 bin 338 erkek çocugu bu sektörde hizmet veriyor.

44 bin 410 kiz çocugundan biride Sanliurfa’dan Hatay’a pamuk toplamaya gelen Gülnaz Çiftçi(11). Bu yil 3. sinifa gidecek olan Gülnaz okula gidecegi günü iple çekiyor. “Pamuk toplamak çok zor. Ben okula gitmek istiyorum” diyen Gülnaz ovada pamuk toplarken memleketindeki ögretmenine “Mazeretimiz var ögretmenim. Ancak, hasat biter bitmez oradayiz.” diye mesaj yollamis. Kalem tutmak yerine pamuk tarlalarinda çalismaktan nasirlasan elleriyle beline bagladigi pamuk torbasini doldurmaya ugrasan Gülnaz dinlenme saatlerinde de henüz üç aylik kardesi Hediye’ye bakiyor.

Gülnaz ari gibi çalisiyor. O hizli çalisarak daha çok pamuk toplama derdinde degil. Onun amaci bir an önce pamugu bitirerek memleketine dönüp sinifindaki sirasinda yerini almak. Gülnaz Bazen de kardesi Hediye’yi sirtina alarak pamuk toplamaya devam ediyor.

Gurbet Çiftçi Küçük oglu Halil’i(6) okula yazdiramamanin sikintisi yasiyor. 9 aydir gurbette olduklarini söylüyor. Önce iç Anadolu’ya patates, sonra Diyarbakir’a karpuz toplamaya gitmisler. Simdi de 3 aydir Amik ovasinda pamuk topluyorlar. Okullarin açilmasinin üzerinden 2 ay geçmesine ragmen çocuklarini okula gönderemediklerini anlatan Gurbet Çiftçi “Ekmek parasi kazanmak zorundayiz. Çocuklarimizi da arkamizda birakamadigimiz için onlarda bizimle ayni çileyi çekiyor” diye konusuyor. Halil iyi pamuk toplayamasa da annesine getir götür islerinde yardimci oluyor. Halil ”Ilkokula bu yil baslayacagim. Ancak, aylardir memleketimize gitmiyorum. Bu yüzden babam okula kaydimi bile yaptirmadi” seklinde konusuyor.