İş adamları Karekin’e tepkili

İş adamları Ermeni Karekin ve DTP’ye tepkili.

Genel Başkan Eyüp Kutlucan’ın imzasını taşıyan basın açıklamasında sert ifadelere yer verildi. Açıklamada eleştiri oklarını AB’ye çeviren Genel Başkan Kutlucan, “Milletimizin her gün biraz daha güvenini yitiren ve tüm samimiyetsizliğini ortaya koyan AB’nin yetkili ve ilgilileri bugüne kadar karşımıza; ’Türkiye kökten dincilik korkusundan arınmalı, Atatürkçülük Türkiye’nin AB kapısını kapatmaktadır, Heybeliada Ruhban Okulu açılmalı, Ermenilerle tarihi gerçekler konusunda uzlaşma sağlanmalı ve Türkiye bu konuda duygusal yaklaşımda olmamalı, ordu ve üniversitelerin ülke üzerinde etkisi olmamalı, Lozan Anlaşması’ndaki azınlıklar maddesi geniş bir şekilde algılanmalı, Kıbrıs’ı tek parça Rum devleti olarak tanınmalı, Ege Denizi’ndeki haklar Yunanistan’a devredilmeli ve Fener Rum Patriği’nin ’Ekümenik’ olduğu kabul edilmeli’ gibi dayatmalarla çıktılar. Bu dayatmaları sürekli gündeme getiren AB yönetimi, Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu ekonomik yapıdan olsa gerek, istediğini alacağından emin bir tavırla siyasetini sürdürmektedir. Tüm bu yaşadıklarımız ise tarihin tekerrür ettiği gerçeğinden hareketle, bize 1856 Paris Antlaşması öncesi ve sonrasında yaşananları hatırlatmaktadır” diye konuştu.

“Üzülerek görüyoruz ki dün Osmanlı’nın yaşadığı acı hatıraların benzerlerini çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne yaşatmak isteyenler bugün yine işbaşında” diyen Kutlucan, şunları kaydetti: “Ermeni Genel Patriği Karekin II’nin Türkiye ziyareti sırasında yaptığı açıklamalar oldukça cesur ve alçakçadır. Geçmişte Türkiye’nin AB’ye alınmaması gerektiği yönünde açıklamalar bile yapan Ermeni Genel Patriği Karekin II’nin son Türkiye ziyaretinde yaptığı açıklamalar, bu cesareti nereden bulduğu sorusunu da gündeme getirmiştir. Türkiye’nin sözde Ermeni soykırım iddialarını kabul etmesi gerektiğini söyleyip, ’Ermeni halkı için soykırım bir araştırma konusu değildir’ diyen Ermeni Patriği, adeta Ortaçağ’ın karanlığında yaşamaktadır. Çünkü Ortaçağ’ın karanlıklarındaki din adamları da Karekin II gibi bilimi inkar ediyorlardı. Bilgi ve bilişim çağında tarih gibi önemli bir bilim dalını unutan bu din adamına sesleniyoruz, Siz kim oluyorsunuz da Türkiye’de böyle bir açıklama yapma hakkını kendinizde buluyorsunuz? Siz bu cümlenizle bilim çağının din adamı olamazsınız. Ama bu tavrınız, sizin parlamentolarına tarih yazdırmaya kalkan emperyalist ülkelerin uşağı olduğunuzun bir kanıtıdır. Siz bir din adamı olarak her gün İstanbul’u ziyaret eden 3.5 milyon insan kadar nüfusa sahip olan Ermenistan halkının geleceğini düşünseydiniz, böyle bir açıklama yapmazdınız. Siz bu tutumunuzla Ermeni halkına da ihanet ediyor ve iki ülke halkları arasındaki ayrışmayı daha da tetikliyorsunuz. Oysa din adamı barışa hizmet eder.”

“Türk vatandaşıyız” diyen Türkiye Ermenileri Patriği’nin de bu provokatif açıklamaları dinlemekle yetinmesini eleştiren Kutlucan, “Bu açıklamalara tepki göstermeyen Türk vatandaşı bir patriğe, Türk halkı da bundan sonra inanmayacaktır. Türkiye’yi bölme parçalama arzusunda olan içerideki ve dışarıdaki din adamlarına da İzmir’in işgal yıllarında Yunan Orduları’nın uşağı olan Metropolit Hrisostomos’un sonunu hatırlatıyoruz. Emperyalist güçlerle işbirliği yapmayarak, bugün hala Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası için mücadele veren gayrimüslim vatandaşlarımızın da sonuna kadar yanında olduğumuzu ve onları çok sevdiğimizi altını çizerek belirtmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Hafta sonu Ankara’da gerçekleştirilen DTP Kongresi’ni dikkatle izlediklerini bildiren ANASİAD Genel Başkanı Kutlucan, “Varlığını Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarına borçlu olan bu partinin genel kurulunda, özgürlük ve demokrasiden dem vuranların, ekmeğini yedikleri Türkiye Cumhuriyeti’nin İstiklal Marşı’nı okumamaları ve sözde demokrasi şehitlerinden bahsetmeleri tüm art niyetlerini ortaya koymuştur. Öncelikle şehitliğin de bir tarifi vardır. Bize göre şehit, ’Türk Bayrağı’nın altında ülkesi için can verenlere’ denir. Masum insanları, kundaktaki bebekleri katleden, uyuşturucu ticareti yapan ve bölge halkını zorla haraca bağlayan yol kesen teröristler şehit olamaz. Bunun yanı sıra bölücü terör örgütünün ve liderinin propagandasının yapıldığı kongrede, İRA ve ETA gibi örgütlerinin temsilcilerinin konuşturulması ise bir şovdur. Siyaseti tamamen terörize edenlerin derdi özgürlük değildir. Bir terör örgütü ile aralarına mesafe koyamayacak kadar ihanet içerisinde olan bu parti yöneticilerinin tavır ve tutumlarını şiddetle kınıyoruz. Bu düşünce sahiplerine Türk halkının kanlı terör örgütü ile arasındaki mesafeyi her zaman koruyacağını hatırlatmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.