İş dünyası Nevruz’dan endişeli

Diyarbakır'da önümüzdeki hafta büyük bir katılımla kutlanması beklenen Nevruz kutlamaları öncesi iş dünyası kaygılarını dile getirdi.

Meydana gelebilecek her türlü şiddet ve provoke haraketlere karşı olduklarını belirten işadamları, isim vermeden terör örgütü PKK’nın da silahlı eylemlere son vermesini istediler. İş adamları ve sivil toplum kuruluşları, Nevruz’da gerginlik yaşanmasının yatırımları aksatacağı mesajını verdi. 24 sivil toplum kuruluşu ile işadamları temsilcilerinin imzasını taşıyan ortak basın açıklamasını okuyan DTSO Başkanı Kutbettin Arzu, şiddetin yeniden tırmanmasından duydukları endişeyi dile getirdi.

“Son günlerde art arda meydana gelen şiddet eylemlerini kınıyoruz. Şiddet sorunların çözümünde yöntem olmamalı, bu yöntemin kullanılmasından kesin olarak vazgeçilmelidir” diyen Arzu, benzer olayların yatırımların aksamasına neden olacağını söyledi.

Nevruz öncesi ya da kutlamaları sırasında provoke grupların çıkartacakları olayların Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) sürecini etkileyeceğini anlatan Arzu,” Bu bağlamda şiddet ortamının sonlandırılması, toplumsal barışın sağlanması için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.

Yaklaşan Nevruz’un toplumda yeni bir genginliğe yol açtığını gördüklerini ifade eden Arzu, Nevruz’un anlamına uygun bir biçimde şenlik havasında kutlanmasını, bu vesile ile Diyarbakır’dan bütün Türkiye’ye barış havasının egemen olması için herkesi sağduyulu olmaya çağırdı.

Gazetecilerin ‘şeddetin durması için PKK’ya çağrı yapılması daha anlamlı olmayacak mı?’ şeklindeki soruya cevap veren Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu ise, Nevruz’un 2004 yılına kadar negatif bir barış ortamında kutlandığını ifade ederek, “PKK’nın silah bırakması için ortam oluşturulması lazım. Bunun adını biz koymuyoruz. Şiddet olmadan sorunlar çözülmelidir” diye cevapladı.

Tanrıkulu, ‘şiddet ortamının sonlandırılması’ çağrısının herkese yapıldığını vurguladı. Başka bir gazetecinin de her yıl kutlanan Nevruz öncesi iş dünyasının açıklama yapmadığı, neden bu yıl açıklama yapma gereği duyduğu sorusuna da DTSO Başkanı Kutbettin Arzu,” Bu çağrı herkes için geçerlidir. İsim belirtmiyoruz. Bize bağlı üyelerimizin talebi doğrultusunda bu açıklamayı yapma gereği duyduk” diye cevapladı.