İş dünyası provokatörlere tepkili; ‘Zararımız çok büyük’

Diyarbakır'da meydana gelen olaylar büyük ekonomik kayıpların oluşmasını neden oldu.

Diyarbakır esnafının olaylardan yaklaşık 50 milyon YTL zarar gördüğünü belirten Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Kadir Akboz, ekonomik canlanma için yıllardır verdikleri mücadelenin heba olduğunu dile getiriyor.

Diyarbakır ve çevre illerde başlayan olayların en başta yatırımcıyı ürküttüğünü dile getiren Akboz, Diyarbakır esnafının yaklaşık 50 milyon YTL zarar gördüğünü anlatıyor. Akboz, huzur ve güvenliğin olmadığı yere yatırımların yapılamayacağını hatırlatarak, yatırımların aksamasından dolayı zararların artacağını vurguluyor.

GÜNGİAD Başkanı Kadir Akboz, “Biz bugüne kadar yaptığımız tanıtımlarda bölgede güvenliğin sağlandığını anlattık ve şehrimize yatırım sözü aldık. Ancak son olaylar herkesi tedirgin etti” derken, Diyarbakır’a yatırım yapmayı planlayan bir işadamının 5 Nisan’daki randevusunu iptal ettiğini açıkladı.

Bölgenin en büyük sorunun işsizlik ve istihdam olduğuna dikkat çeken Akboz, ekonomik sorunlar ile siyasi sorunların çözümünün birbirine bağlı olduğunu savundu.

GÜNGİAD Başkanı Kadir Akboz, işsizlik ve istihdam sorununun çözümü için bazı illere öncelik verilmesi gerektiğini savunarak “Bu iller Ege’de de olabilir, Karadeniz’de de. Biz bu bölgeye özel muamele istemiyoruz. Ancak seçilecek pilot şehirlere yatırımcılar açısından buraların cazibesini artıracak bazı özel uygulamalar yapılabilir. Bugün bir kişiye iş yaratmanın maliyeti 147 milyar. Bunu devletin kendi rakamları ortaya koyuyor. Bizim bölgemizde de ekonomik sorunlar çözülürse siyasi sorunlar da çözüme kavuşacaktır. ” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD) Başkanı Abdulkadir Alakuş da Diyarbakır Valiliği’nin bünyesinde çalışan Zarar Tespit Komisyonu’nun belirleyeceği rakamlar doğrultusunda esnafın zararının karşılanacağını belirterek, sağduyu çağrısı yaptı.

Bölgede ekonomik istikrarı sağlamak için uzun yıllardır büyük çaba sarf ettiklerini belirten Alakuş,” Belli bir grubun çıkarttığı olaylar bölgeye mal edilemez. Belki bu aşamadan sonra yatırımlar duracak ama önümüzdeki yıllar için ümitliyiz. İstikrarın sağlanacağına inanıyoruz. Zararların adil bir şekilde tespit edilmesi güveni tazeleycektir” ifadelerini kullandı.

Alakuş,” Diyarbakır’ın gerçek yüzü bu değil ama bizler de tedirginlik yaşıyoruz. Biz bugüne kadar bölgemizde huzur ve güven ortamının oluştuğundan yola çıkarak, yurtiçinde ve yurtdışında pek çok tanıtım yaptık, yatırımcılarla görüştük. Diyarbakır’daki iş dünyası Yunanistan’dan Almanya’ya kadar pek çok ülkede bölgemizde hangi sektörlere yatırım yapılabileceğini, bu bölgeden Irak ve Orta Doğu’ya ihracatın kolaylığını anlattılar. Pek çok yatırımcı da olumlu gelişmeler doğrultusunda gerek şehrimize, gerekse bölgeye yatırım yapma kararı aldı. Hatta bu görüşmeler sonrasında Diyarbakır’a bir tekstil ve bir plastik fabrikası kuruldu. Ancak yaşanan son olaylar bizim bu yöndeki çabalarımızı boşa çıkardı.” şeklinde konuştu.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (DTSO) Kutbettin Arzu ise, esnafın gördüğü zararın para ile ölçülecek gibi olmadığını söylüyor. “Diyarbakır çok güzel bir imaj yakalamıştı. Maalesef son olayları bu imajı çok kötü etkiledi” diyen Arzu, devletin esnafın zararını karşılayacağını dile getirdi.

Diyarbakır’ın özellikle ekonomik alanda canlanması için yıllardır canla başla mücadele ettiklerini vurgulayan Arzu, bu çabalara büyük darbe vurulduğunu kaydetti.

İş dünyasının psikolojik zarar da gördüğünü anlatan Arzu, içinde bulunduğumuz durumdan kurtulmamız için sağduyulu olmamız gerektiğini aktardı. Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl da olayların huzur ve güveni zedelediğini vurguladı.

Diyarbakır Valisi Efkan Ala olayların Diyarbakır’ın olumluya giden, belli bir ivmeyle yükselen imajına büyük zararlar verdiğini belirterek,” Esnaflarımızın bu olaylarda ciddi bir şekilde rahatsızlık duyduğunu biliyoruz. Bugün açıklama yapan işadamları endişelerini dile getirdi. Olaylar Diyarbakır’da en önemli sorun olan işsizliği önleyecek yatırımlara darbe vuruyor. Ümit ediyorum; önümüzdeki günlerde bu olayları unutturacak çok olumlu gelişmeler olacak.” diye konuştu.