İş gezisine çıkan başkanlar hayran kalmış

Yurt dışı inceleme gezisine çıkan Antalya'nın Alanya ilçesindeki AK Partli belde belediye başkanları Alanya'ya döndü.

Avrupa’ya yaptığı inceleme gezisinden dönen Alanya ilçesine bağlı Kargıcak beldesi Belediye Başkanı Mukadder Işık, “Avrupa ülkelerindeki Osmanlı eserlerine bizden daha fazla sahip çıkılıyor.” dedi.

10 günlük inceleme gezisi için Avrupa’ya giden Başkan Işık, Avrupa’nın şehircilik ve tarih bilincinde Türkiye’den çok önde olduğunu söyledi. Gezide zaman zaman duygusal anlar yaşadığını anlatan Işık, “Macaristan’da Gül Baba anıtını gördüm. Bu eser, Osmanlı Devleti’nin kuzeyde gittiği en son noktada yer alıyor. Orada Gül Baba’nın anıtını ziyaret etmek ve onun yapıldığı günkü gibi korunduğunu görmek beni derinden etkiledi.” dedi.

Gezmiş olduğu yerlere önceden bir kaç kez gittiğini ifade eden Işık, Avrupa’daki tarihi eserlerden ve şehircilik anlayışından çok fazla etkilendiğini kaydetti. Avrupa topraklarında Osmanlı kültürünün hala derin izlerinin yer aldığını hatırlatan Işık, tarihi eserlerinin bakımlı ve oluşturulduğu dönemin özelliklerini yansıttığına işaret etti.

Avrupa’da arıtma tesislerinin planlı programlı bir şekilde şehir merkezlerine yapıldığına dikkat çeken Işık, “Bu tesisler bilinçli bir belediyecilik anlayışıyla ve profesyonel firmalar tarafından inşa edilmiş. Son derece denetim altındaki bu tesisleri incelemeye gittik. Rüzgarlı bir gün olmasına rağmen atık su arıtma tesislerinden çevreye rahatsız edici en hafif bir koku bile yayılmıyordu. Bu durum beni çok etkiledi. Şimdi Alanya’nın geleceği konusunda daha umutluyum. Gerçekleştireceğimiz katı atık ve arıtma projelerle daha güzel bir Alanya yaratacağız. kentleşme yolundaki Alanya’mızı Avrupa standartlarında modern bir yer haline getireceğiz.” diye konuştu. Avrupa’nın en iyi şehir planlarına sahip kentler arasında Viyana ve Bükreş’in örnek alınması gerektiğine inanan Işık, Viyana ve Bükreş’te gerek Türk konsoloslukları, gerekse yerel yöneticiler tarafından çok güzel karşılandıklarını ifade etti.

Türk konsolosluklarının bilgi birikimlerinin çok fazla olduğunun altını çizen Işık, konsolosluk yetkilileriyle bilgi alışverişinde bulundukarını sözlerine ekledi.