İş yerine ‘münafık girmez’ yazdı

Yazıcılık yaparak geçimini temin eden Abdulbaki Yazıcıoğlu, iş yerinin vitrin camına yazdırdığı, "Münafık' giremez yazısıyla vatandaşların ilgi ve tepkisini çekti.

Erzurum’un Tekman ilçesinin belediye eski başkanlarından ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 1979 yılında yapılan olağan kongresinde Bülent Ecevit’e rakip olarak parti genel başkanlığına adaylığını koyup seçimi kaybeden Abdulbaki Yazıcı (78) iş yerinin vitrin camına yazdırdığı yazı yüzünden ilçe halkının bir kısmının sempatisini, diğer kısmının ise tepkisini topladı.

‘Uluslararası İnsan Hakları Hukuk Danışma Bürosu’ Tekman Şube Başkanlığı’nı sürdüren Yazıcıoğlu, insanların iki yüzlü davranışlarından ve doğru sözlü olmamalarından duyduğu rahatsızlığı iş yerinin camına yazdırdığı, ‘Münafık girmez’ ibaresiyle çevresine duyuruyor.

Bölücü olmayan, birleştirici, namuslu ve dürüst insanlarla ile birlikte olmak ve onlara hizmet etmek istediğini dile getiren Yazıcıoğlu,’nun iş yerine namuslu insanların gelmesini isteyerek; “Özü, sözü doğru, bölücülükten uzak, birleştirici insanların yanıma gelmesi için, ‘münafık girmez’ yazısını yazdırdın. Hem olumlu hem de olumsuz tepki aldım. Bu söz yüzünden mahkemeye verildim, halka hakaret ediyorum diye ancak beraat ettim” diyor

İlçe halkından Ahmet Aydın, Yazıcıoğlu’nun, yazısına destek verdiklerini belirtiyor. Aydın, Abdulbaki Yazıcıoğlu’nun, Mevlana’nın, ‘Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol’ sözüne atıfta bulunduğunu dile getirerek, “Başkanın ‘münafık girmez’ sözünün arkasındayız.” derken, ilçe halkından bazıları ise ‘münafık’ kelimesinin anlamını bilmediklerini, eski belediye başkanının ise hangi amaçla yazmış olabileceğini kestiremediklerini vurguladı.

Renkli kişiliğiyle dikkatleri üzerine çeken Yazıcıoğlu, 1968-1977 yılları arasında aynı ilçede CHP’den belediye başkanlığı yapmış. İlçenin, Ermenice, ‘Tatos’ olan ismini ile Tekman olarak çevirmiş. İnternet üzerinden dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri takip eden Yazıcoğlu ilk, orta ve liseyi dışarıdan bitirmiş.

1979 yılında CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit’e karşı partisinin büyük kongresinde parti genel başkanlığı adaylığını koyan Yazıoğlu, seçimi kaybetmiş. Büyük kongrede ne kadar oy aldığını ise hatırlamıyor.

Münafık kimdir

Türk Dil Kurumu’na göre; Münafık; arabozan, dini kurallara inanmadığı halde,inanmış gibi görünen kişi demek.