İşadamının katillerine ceza yağdı

Tekstilci Özkan Kapsan'ı öldüren 3 sanığın davasında karar verildi.

Bursa’da tekstilci Özkan Kapsan’ı öldürdükleri iddiasıyla yargılanan üç sanıktan birine müeebbet ve 90 yıl hapis, diğerine 90 yıl hapis cezası verilirken, işadamının sekreteri beraat etti.

Bursa’nın Avdancık Köyü yakınlarında 4 yıl önce işlenen cinayette, tekstil firması sahibi bir çocuk babası Özkan Kapsan (38), sekreteri Mine Motorcu (27)ile gittiği ormanlık arazide, çıplak halde öldürülmüş olarak bulunan işadamının aracı da, bir başka yerde yakılmıştı. Yapılan operasyonda gözaltına alınan iki kişi, zanlıların yüzlerini görmediğini iddia eden işadamının sekreteri tarafından seslerinden teşhis edilmiş, 320 gün cezaevinde kalan şahıslar suçsuz oldukları anlaşılınca salıverilmişti.

Daha sonra yapılan bir hırsızlık operasyonunda gözaltına alınan Erdal Kara (30) ve Önder Akpınar (29), cinayetin failleri olduğu anlaşılınca tutuklanmış, bu kişiler hakkında Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Tasarlayarak öldürmeye azmettirme, hürriyeti tahtid, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, silahla yağma, başkasına ait kredi kartını izinsiz kullanıp yarar sağlama, iftira, tasarlayarak öldürme ve mala zarar verme” suçlarından “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezası istemiyle dava açılmıştı.

Mine Motorcu ile birlikte yargılanan iki kişi, karar duruşmasına çıktı. Mahkeme heyeti, duruşma sonunda tutuklu sanıklar Önder Akpınar ve Erdal Kaya’ya, 5 ayrı yağma suçundan 50’şer yıl, 3 ayrı cinsel istismar suçundan 28 yıl 9’ar ay olmak üzere toplam 90’ar yıl hapis, bin 375 TL’de para cezası verdi. Mahkeme, ayrıca tutuklu sanık Önder Akpınar’a, suçu gizlemek, delilleri ortadan kaldırmak amacıyla Özkan Kapsan’ı öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Azmettirici olduğu iddia edilen tutuksuz sanık sekreter Mine Motorcu, beraat etti. Motorcu’nun, patronu olan işadamıyla kredi kartı borçlarını ödemesi karşılığında ilişki kurduğu, cinayeti işleyen kişileri de olaya azmettirdiği iddia edilmişti.