İşadamları Diyarbakır ve bölgedeki olaylardan rahatsız

Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sami Payza, işadamlarının bölgede yaşanan olumsuzluklardan rahatsız olduğunu belirterek, bölge halkını provokasyonlara gelmemeleri konusunda uyardı.

Toplantıda bir konuşma yapan Payza, bölgede yaşanan provokasyonlara dikkat çekti. Yatırımcı ve işadamlarının huzur ve güven ortamı istediğinin altını çizen Payza, bölgede yaşanan olumsuzlukların yatırımcı ve işadamı sıkıntıya soktuğunu kaydetti. Olayların açık bir provokasyon olduğuna işaret eden Payza bölge halkının provokasyonlara gelmemesini istedi.

Toplatıda bir konuşma yapan TSO Başkan Vekili Sıddık Özdemir ise, THY yolcu terminalinin tamamlanarak hizmete girdiğini belirterek, “Bunun semerelerini almaya başlıyoruz. THY İstanbul direkt uçak seferleri ikiye çıktı. Yakında üçüncü sefer de başlayacak. Biri Ankara aktarmalı olmak üzere THY’nın üç seferi, Atlas ve Onur hava yollarıyla birlikte günde 5 uçak seferimiz başladı. Aylık yolcu kapasitemiz 30 bin kişidir. Malatya’da 2005 yılında 309 bin 304 kişi uçuyorsa bu sevindirici bir gelişmedir.” dedi.

Özdemir, hac seferlerinin Malatya’dan yapılabilmesi için çalışma başlattıklarını ve kutlu doğum haftası nedeniyle Malatya’ya gelecek olan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’ndan bunun gerçekleşmesini isteyeceklerini söyledi. Özdemir ayrıca havaalanı yolunun duble yol yapılması için de çalışma yaptıklarının vurguladı. Özdemir Organize Besi Bölgesi çalışmalarına devam ettiklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Şanlıurfa Ata çiftliği yetkililerini davet ettik, düşünce ve projelerimizi anlattık. Onların düşüncelerini aldık. Detaylı rapor çalışmalarını hazırlayıp bize sunacaklar. Tarım Bakanı Mehdi Eker’le görüşmelerimizi yapmıştık. O da çok olumlu bakıyor. TİGEM’in atıl duran 15 bin dönüm arazisini Malatya ve ülke ekonomisine kazandırmak zorundayız. Böylece besicilerimiz de modern, sağlıklı, ucuz üretim yapma imkanını elde etmiş olacaklar.”

Avrupa Birliği fonlarından Malatya’nın daha çok yararlanması için bilgilendirme toplantıları yaptıklarının altını çizen Özdemir, 1. OSB doğalgaz çalışmalarının başladığını, 2. OSB’ye Bakanlıktan 2 milyon YTL ödenek aktarıldığını kaydetti.