İşadamları nükleer enerjiden yana

3 bin 880 işadamının katıldığı anket sonuçlarına göre; her 10 işadamından 6'sı nükleer santraller kurulmadan enerjinin ucuzlamayacağını düşünüyor.

Toplam 2 bin 533 reel sektör temsilcisi (yüzde 65.2) yaklaşık 30 yıldan beri tartışılmasına karşın, geçen aylarda yaşanan doğalgaz krizinin ardından yeniden gündemde gelen nükleer santral projesi konusunda iş dünyası hükümetin adımlarını hızlandırması görüşünde.

Ekocerceve.com’un enerji maliyetlerinin düşürülmesi hakkında iş adamlarının tercihlerini belirlemek amacıyla düzenlediği anket sonuçlandı. İş dünyası ayakta kalmak için maliyetleri düşürüp, verimi artırma çabası içerisinde. Doğal olarak en büyük beklentileri de enerji maliyetlerinin düşürülmesi, enerji birim maliyetlerinin hiç değilse dünya standartları düzeyine çekilmesi.

ENERJİ MALİYETLERİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN NE YAPILMALI?

Yaptığı anketlerle iş dünyasının nabzını tutan ekonomi ve iş dünyasına yönelik web portalı Ekocerceve.com sitesi bu önemli soruyu işadamı ve yöneticilere sordu.

Toplam 3 bin 880 işadamının katıldığı anket sonuçlarına göre, nükleer santral kurma çalışmalarının hızlandırılması, alternatif enerjilerin önündeki bürokratik engellerin kaldırılması ve işletmelerin enerji giderlerinin devlet tarafından sübvanse edilmesi iş dünyasındaki en önemli beklentiler.

Ankete katılan her 10 işadamından 6’sı nükleer santraller kurulmadan enerjinin ucuzlamayacağını düşünüyor. Toplam 2 bin 533 reel sektör temsilcisi (yüzde 65.2) yaklaşık 30 yıldan beri tartışılmasına karşın geçen aylarda yaşanan doğalgaz krizinin ardından yeniden gündemde gelen nükleer santral projesi konusunda iş dünyası hükümetin adımlarını hızlandırması görüşünde.

İşadamlarının yaklaşık beşte biri ise alternatif enerjilerin önünün açılmasını istiyor. 637 işadamı (yüzde 16.4) hidrojen, biyodizel, jeotermal, güneş ve rüzgar gibi alternatif enerjilerin önünde bürokratik engeller olduğunu düşünüyor.

Enerji maliyetinin düşürülmesi için işletmelerin enerji giderlerinin bölge ve sektör farkı gözetmeksizin devlet tarafından karşılıksız desteklenmesini isteyen (310) işadamlarının oranı ise yüzde 7.98 oldu.

Ankete katılan 300 işadamı (yüzde 7.73) kamu kesiminin enerji üretiminden el çekerek sektörün tamamen özel kesime bırakılması gerektiği yönünde oy kullanırken, 100’ü ise (yüzde 2.57) enerji kullanımında üretime öncelik verilerek konutlarda kısmî sınırlamaya gidilmesi görüşünde olduklarını belirtti.

Bu arada, site üzerinden iş dünyasının nabzını tutmaya yönelik anketlerin süreceği vurgulanırken, ihracatçıların kur isyanını sorgulamaya yönelik anket sonuçlarının da yakında kamuoyuna açıklanacağı bildirildi.