İşadamları toplantıları spor kıyafetle yapmalı

Hafta sonu İzmit Kartepe'de ekonomi zirvesi vardı.

Başta İstanbul olmak üzere civar illerden gelenler karlar erimeden bir tur daha diyerek kayak yapıyor. Tatilcilerin tadını çıkardığı manzarayı, Green Park Oteli’nin toplantı salonunu dolduran Ekonomi Muhabirleri Derneği’ne üye gazeteciler sadece molalarda seyredebiliyor. Çünkü geliş gayeleri Odalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu dinlemek, onunla fikir alışverişinde bulunmak.

Editöründen muhabirine kadar ekonomi gündemini şekillendiren isimler, tekstildeki durgunluğu, turist sayısındaki azalmayı, Merkez Bankası tartışmaları ve Şemdinli İddianamesi’nin yol açtığı siyasi gerilimi bir de iş dünyasının çatı örgütünün başkanı ile müzakere etmek istiyor. Odalar Birliği Başkanı, spor kıyafeti, fıkra ve ilginç hatıralarla süslediği konuşmasında rahat bir portre sergiliyor. Sanki takım elbise giymeyerek muhataplarına önceki toplantılardan daha yakın olduğu mesajını veriyor. Kürsüye bağlı kalmadan, çarpıcı istatistiklerle zenginleştirilmiş sunumunu anlatırken, görüntüler de ekrana yansıyor. Bütün Kayserililer gibi o da konuya uygun fıkralarla dinleyicileri heyecanlandırıyor. Bürokrasinin ağır işleyen çarklarından ne kadar bunaldığını anlatırken, ilginç bir anekdot aktarıyor: “Sayın Ali Babacan başkanlığındaki ekonomi toplantılarında karar alınıyor. Bürokratlar ‘tamam yaparız’ diyor. Bir ay sonra yine bir araya geliyoruz. Değişen bir şey yok. Birkaç kez aynı manzara tekrarlanıyor. Bir gün toplantıda sayın bakandan söz aldım ve dedim ki: ‘Efendim artık burama kadar geldi. Bu bürokratlar her şeyi düşünüp yapmış, bir şeyi yapamamış. Allah’tan bürokratın oğlu da bürokrat olur kanununu çıkarmamışlar. Yoksa vay halimize.’ Arkasından döndüm bürokratlara, sizin çocuklarınızı biz işe alacağız. Taleplerimize düşman gibi bakmayın.” Sanayinin karakutusu diye nitelendirilen envanterin olmamasını ise hayıflanarak anlatıyor. Kendilerinin sanayi envanterini bilgisayar ortamına aktaracak altyapıya sahip olduklarını vurgularken, “İzin versinler sanayideki belirsizliğe son verecek sistemi kuralım. Sayın Başbakan önündeki bilgisayar ekranından Türkiye’de hangi sektörde kaç kişi işsiz kaldı, yatırım açığı olan alanlar ne, hepsini anında ekrandan takip etsin.” ifadelerini kullanıyor. Başkanın, soru-cevap faslında daha dikkatli bir dil kullanması gözden kaçmıyor. Bir sonraki genel seçimde siyasete girip girmeyeceği ya da Türkiye İhracatçılar Meclisi’ndeki seçimlerde TOBB’un bir adayının olup olmayacağı yönündeki soruları usta bir dille geçiştiriyor. Ekonomi Muhabirleri Derneği İstanbul Şubesi başkanı durumu fark etmiş olacak ki başkandan ‘Bir de İstanbul’da böyle bir sohbet toplantısı düzenleyelim. Kalan soruları orada cevaplandırsın.’ diyerek kaşla göz arasında yeni bir toplantı sözü daha alıyor. TOBB Başkanı’nı dinledikten sonra hatıra fotoğrafı çekiliyor. Bu arada bir gazetenin ekonomi editörü kulağıma şunları fısıldıyor: “İşadamları toplantılarda takım elbise giymesin. Spor kıyafetlerle daha bol malzeme veriyorlar.”

Son bir not da yol hakkında. İstanbul’a bir buçuk saat mesafedeki tesislere gelmek için meşakkatli bir yolculuğa razı olmak gerekiyor. Otoban sınırındaki Maşukiye ile zirve arasındaki mesafe 18 kilometre. Ancak yolun bir bölümü toprak. Dik ve keskin virajların çoğunda bariyer yok. Sisli havalara karşı da kedi gözü denilen reflektörler konulmamış. Tesislerin devlet elindeyken adı bile duyulmamıştı. Şimdi turizmin yeni gözdeleri arasına girmeye aday Kartepe’nin yolunu buraya yakışır hale getirme görevi yine devlete düşüyor. Yoldan kaynaklanan bir kazanın turizme vereceği zarar günübirlik hesapların çok üzerinde olacaktır.