İşadamlarından Afrika’ya yatırım çağrısı

Anadolu İşadamları ve Sanayiciler Federasyonu (ANSİFED) yönetim kurulu toplantısı Konya'da yapıldı.

Anadolu İşadamları ve Sanayiciler Federasyonu (ANSİFED) yönetim kurulu toplantısı Konya’da yapıldı. Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği(AKTİSAD) Başkanı Soner Cesur’un evinde toplanan yönetim kurulu, 2013 yılının değerlendirmesini ve 2014 yılının planlarını masaya yatırdı. Toplantıda Afrika’ya yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan’ın misafir olarak iştirak ettiği toplantı, TUSKON’un Afrika Koordinatörü Timur Tığdemir’in Afrika ile ilgili yaptığı sunumla başladı.
Afrika ile ilgili ‘Yoksul Afrika’ imajının tam olarak gerçeği yansıtmadığına değinen Tığdemir, bu algının medyada çıkan yanlı haberlerden kaynaklandığına değinerek, “Kendilerinden başka kimsenin kara kıtaya girmesini istemeyen bu devletler, Afrika hakkında olumsuz haberlerle “fakir Afrika” imajı oluşturmuşlar.” dedi. Amerika Birleşik Devletleri’nin petrolünün yüzde 15’ini Afrika kıtasından ithal ettiğine dikkat çeken Tığdemir, dünya petrolünün yüzde 7’sinin Afrika’dan karşılandığını ifade etti. Uzun yıllar sömürge yönetimine maruz kalan Afrika’nın bilinmeyen çok yönleri olduğunu belirten Tığdemir, TUSKON’un Afrika kıtasına girmesi ile başlayan ticari ilişkilerin her geçen gün daha iyi bir noktaya geldiğini söyledi.

Afrika’ya yatırım yapmakta daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini aktaran Tığdemir, Çin ve benzeri ülkelerin Afrika’ya hızla girdiklerini ve girdikleri yerleri de yine aynı şekilde kendi menfaatleri doğrultusunda şekillendirdiklerini kaydetti. Tığdemir, Nijerya, Angola gibi ülkelere girmenin zor olduğunu ancak girdikten sonra yatırım yönü ile oldukça cazip ülkeler olduğunu ifade etti.

“AFRİKA’YI GÖRMEYEN DERNEK KALMASIN”

ANSİFED Başkanı Ahmet Coşkun, Afrika kıtasının gezilip yerinde görülmesi gerektiğini söyleyerek her derneğin mutlaka gezi programına Afrika’yı dâhil etmesi gerektiğini dile getirdi.

TUSKON’un yapmış olduğu fuarlar, dış ticaret köprüleri gibi etkinlikler Afrika kıtasından gelen insanlarla tanışmak için önemli bir fırsat olduğunu aktaran Coşkun, “Üye işadamlarımızı bu etkinliklere katılmaları için ikna etmeliyiz.” dedi.