İşçiler Koç-Shell ortaklığının Tüpraş’ı terketmesini istedi

Tüpraş'ın özelliştirilmesine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun verdiği yürütmeyi durdurma kararının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) tebliğ edilmesini protesto eden Petrol-İş Sendikası'na üye işçiler, eyleme başladı.

Bunun için kanuni süre 30 Mart 2006 günü dolacaktır ancak şu ana kadar ÖİB’den ya da başka bir hükümet yetkilisinden herhangi bir açılama yapılmamıştır.” dedi.
Tüpraş’ın özelliştirilmesine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun verdiği yürütmeyi durdurma kararının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) tebliğ edilmesinin 27. gününde Petrol-İş Sendikası’na üye işçiler, bir defa daha eylem yaparak hükümeti ve ilgilileri uyardı. Bu sabah saat 08.00 sıralarında işe gelen işçiler, servis otobüslerinden inerek Tüpraş İzmir Rafinerisi dış kapısı önünde toplandı. Kapı girişine, üzerinde “Tüpraş işçisi soruyor: Mahkeme kararları kimlere uygulanır? Burada orman kanunları mı geçerli?” yazılı büyük bir pankart asıldı. Saat 08.30 civarında gece vardiyasından çıkan Petkim işçilerinin de aralarına katılmasıyla sayıları 500’e yaklaşan işçilere hitaben konuşan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı İbrahim Doğangül, “Mahkeme kararları, herkese eşit ve gecikmeksizin uygulanmak zorundadır. Hiçbir sebeple bunun aksine davranılamaz. Buna kalkışanlar, teşvik edenler, görevlerini yerine getirmeyenler suç işlemiş sayılır. Tüpraş ihalesini iptal eden Danıştay’ın, yani en yüksek idari mahkemenin kararı da diğer bütün mahkeme kararları gibi tebligatın yapılmasını müteakip 30 gün içinde yerine getirilmelidir. Bu da şu demektir: Koç-Shell ortaklığı, derhal Tüpraş’ı terketmelidir. Bunun için kanuni süre 30 Mart 2006 günü dolacaktır ancak şu ana kadar ÖİB’den ya da başka bir hükümet yetkilisinden herhangi bir açılama yapılmamıştır. Mahkeme kararını uygulamamak gibi bir düşünceleri varsa şimdiden kendilerini uyarıyoruz, Tüpraş işçisi bu hukuksuzluğa göz yummayacak.” diye konuştu. Doğangül, çeşitli çevrelerin kamuoyunu yanıltmak için bazı gerekçeler öne sürdüğünü ama bunların hukuki ve mantıklı olmadığını iddia etti. Doğangül, “Karar uygulanmazsa akaryakıt fiyatları yarı yarıya düşebilir. Tüpraş çalışanlarının ücretleriyse iki misli artabilir.” dedi.

Akaryakıtı üretenlerin kendileri olduğunu ve kendilerinin satabileceğini, işçi ücretlerini de belirleyebileceklerini öne süren İbrahim Doğangül, “30 Mart’tan tarihinden sonra ürettiğimiz akaryakıtı kendimiz satacağız. Akaryakıt fiyatlarının yaklaşık üçte ikisi, vergi ve fon gibi devlete kalan paylardan oluştuğu için bunları kayıt altına almayacağız. Parayı peşin veren benzini, mazotu alacak. Bunun sonucunda da fiyatlar yarıya düşecek.” ifadelerini kullandı. Çalışanlar olarak ücretlerin üçte birine yakın bölümünü gelir vergisi olarak ödediklerine dikkat çeken Doğangül, bunu da ödememeyi düşündüklerini kaydetti. Doğangül, “İş için müracaat eden 5 bini aşkın kişiden de 130 değil, 300 kişiyi alacağız. Böylesini daha doğru ve gerekli görüyoruz. Kim karışabilir ki bize?” dedi.

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Doğangül, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a soru önergesi veren CHP Kocaeli Milletvekili İzzet Çetin’e teşekkür etti. Ayrıca CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı daha duyarlı olmaya çağırdı. Medyayı da sermayenin borazanı olmakla suçlayan Doğangül, Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı İlhan Selçuk’un, Tüpraş ihalesindeki hukuksuzluğu savunduğunu öne sürdü. Doğan gül, Cumhuriyet Gazetesi’ni bir bakıma özelleştirme yandaşlarıyla aynı safta yer almakla suçlayarak,”Yazık Ziver Bey köşklerinde çekilen acılara.” dedi.

Konuşmaların ardından gece vardiyasından çıkan Petkim işçileri otobüslerine binerek ayrıldı. Tüpraş işçileri ise eylemlerine devam ediyor. Bu konuda Petrol-İş Genel Merkezi’nce yapılan basın açıklamasında, eylemin tam gün ve bütün rafinerilerde satış ve dolumu kesmek şeklinde devam edeceği, 30 Mart’tan sonra mahkeme kararına uyulmaması halinde her türlü hukuki ve demokratik mücadele yöntemine başvurulacağı belirtildi.