İşgal altında mıyız!

CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı, Amerikan Silahlı Kuvvetler Dergisi'nde yer alan bir harita ve yazının yayımlanmasını TBMM gündemine taşıdı.

Mustafa Gazalcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, Amerikan Silahlı Kuvvetler Dergisi’nde(Armed Forces Journal-AFJ) emekli albay Halph Peters’in yazdığı bir yazının yayımlandığını, bu yazının, Türkiye’nin topraklarının beşte birinin işgal altında olduğunu gösteren bir harita ile de desteklendiğini ifade etti.

Mustafa Gazalcı, önergesinde şu sorulara yer verdi: “Stratejik ortağımız olduğu ileri sürülen ABD’nin 1863 yılından bu yana kesintisiz olarak yayımlanan Amerikan Silahlı Kuvvetler Dergisi’nde(Armed Forces Journal-AFJ) ülkemizin parçalanmasını öngören bir yazının yayımlanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Ülkemizin parçalanma senaryoları sergilenen bu yazının, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nin Ortak Vizyon Belgesi’ni yayımladığı bir zaman denk gelmesi bir rastlantı mıdır? Bu yazının yayımlanması sonucunda hükümet olarak bir girişiminiz olmuş mudur? Olmuşsa nasıl bir sonuç alınmıştır? Ülkemizin parçalanmasını isteyen bu yazının emekli ABD’li bir asker tarafından yazılması, Amerikan Silahlı Kuvvetler Dergisi’nde(Armed Forces Journal-AFJ) yayımlanması iki ülke arasındaki dostluğa, stratejik ortaklığa, ve ortak vizyon belgesine ne kadar uymaktadır?”