İşgalin 3. yılında Irak halkı umutsuz

ABD'nin kitle imha silahlarını gerekçe göstererek, demokrasi vaadiyle gerçekleştirdiği işgalin 3. yıldönümünde, Irak'ın ve Iraklıların durumu belirsizliğini koruyor.

Halkı en çok endişelendiren ve umutsuzluğa sevk eden konu ise güvenliğin sağlanamamış olması. Şiddet olaylarında her gün onlarca kişi hayatını kaybederken, son dönemde artan Şii-Sünni gerginliği, ülkeyi iç savaşa doğru sürüklüyor. Halk gelinen durumun Saddam dönemini arattığını belirtirken, hayatı daha da zorlaştıran işgalin sona ermesini istiyor. Etnik ve mezhepsel bölünmüşlük demokratik yapının önündeki en önemli engel olarak görülüyor.

Son seçimlerin ardından üç aydan fazla bir süre geçmesine rağmen taraflar hükümet konusunda bir türlü uzlaşma sağlayamıyor. “Irak’ı Özgürleştirme Operasyonu” adıyla başlatılan işgal için gerekçe gösterilen kitle imha silahları bulunamazken, bu süreçte Irak Savaşı’na ilişkin istihbarat skandallarıyla sarsıldı. Amerikan kamuoyunda savaşa destek ve Başkan George Bush’un popülaritesi yarı yarıya düştü.

İşgalin başladığı 2003’ten bu yana Irak’ta dökülen kan her geçen gün arttı. Siyasi süreçle azalacağı düşünülen saldırıların sayılarında artış yaşanırken ülke genelinde bir günde irili ufaklı 75 olayın meydana geldiği ifade ediliyor. Bağımsız kaynaklar, 3 yılda yüz binden fazla sivilin hayatını kaybettiğini savunurken “iraqbodycount” isimli internet sitesinde ölü sayısı 34-38 bin olarak belirtiliyor. Amerikan askerî kayıpları da 2 bin 317’ye ulaştı. Irak’la ilgili en çok korkulan konu ise Samarra’da Şii Askeriye türbesine düzenlenen bombalama olayıyla doruğa çıkan ‘iç savaş’ tehdidi. Bombalamadan sonra çıkan çatışmalarda camiler kundaklanırken yüzlerce kişi hayatını kaybetti. ABD ordusu olayları yatıştırmak için Samarra’da 50 helikopter ve 200 zırhlı aracın katıldığı işgalin ardından en büyük operasyonu başlattı.

Halk, ‘Amerika çekilsin’ diyor

Ülkedeki açlık oranının da Saddam Hüseyin dönemine oranla iki kat arttığı kaydediliyor. Cihan Haber Ajansı’na konuşan Irak halkı ise işgalin refah yerine açlık, demokrasi yerine çatışma getirdiğini belirterek ABD’nin çekilmesini istiyor. 3 yıldan beri ülkede hiçbir şeyin değişmediğini söyleyenlerden Salim Cebir isimli Iraklı, “Durum kötüye gidiyor. Halk başka bir beklenti içerisindeydi. Daha iyi olur diye düşünüyordu. Güven bekliyorduk ve gün geçtikte güvenliğin daha iyi olacağını umut ediyorduk. Elektrik, su, gaz ve benzin hepsi eskiden olduğundan daha kötü durumda. ABD’liler geldi 3 yılda bizim için hiçbir şey yapmadı. Kan ve gözyaşı geldi.” diye konuşuyor. Özgür Irak Kadın Derneği Başkanı Yanar Muhammed de işgal süresince Irak kadınının çok büyük kayıplar yaşadığınsöylüyor. 1980 yılında ülkede çalışan işçilerin yüzde 40’ının kadınlardan oluştuğuna dikkat çeken Yanar Muhammed, “Şimdi durum ortada. Bakın ülke ne hale geldi.” diyor. İşgal öncesi verilen refah sözlerinin yerine getirilmemesinden yakınan Abdullah Abbas, Amerikan askerlerinin halka hiçbir değer vermediğini söylüyor.

Bush 30 puan kaybetti

Geçtiğimiz yıl 2 genel seçim ve anayasa referandumunun yapıldığı Irak’ta ilk toplantısını genel seçimlerden ancak 3 ay sonra yapabilen meclis ise ulusal birlik hükümeti kurma çalışmalarını sürdürüyor. Önlerinde, güvenliğin sağlanması, federasyon konusunun belirlenmesi, Kerkük sorunu ve petrol gelirleri gibi önemli konular bulunan Irak meclisi henüz başbakanın kim olması gerektiği konusunda bile uzlaşma sağlayabilmiş değil. Meclisteki en büyük grup Şii İttifakı’nın, Başbakan İbrahim Caferi’nin yeniden başbakan olmaması yönünde Kürt ve Sünnilerden gelen baskılara direnmeye kararlı olduğu belirtiliyor. Kürtler, Talabani’yi cumhurbaşkanı adayı olarak belirlerken, Sünniler ise meclis başkanı adayını belirlemek için hâlâ çalışmalarını sürdürüyor.

Saddam Hüseyin rejiminin kitle imha silahlarına sahip olduğunu öne sürerek “özgürleştirme operasyonu”nu başlatan Bush yönetimi ise 3 yıl içinde sıkıntılı günler geçirdi. Amerikan kamuoyu, savaşın başladığı 2003’te yüzde 67 oranında destek verdiği Bush’u, yaşanan skandallar neticesinde artık yüzde 37 oranında destekliyor. Başlangıçta halkın yüzde 70’i savaşı desteklerken, bu oran şimdilerde yüzde 29’a gerilemiş durumda. Bu gerilemede artan savaş maliyetlerinin yanı sıra ölen asker sayısının da etkili olduğu ifade ediliyor. Savaşın ABD’ye ayda 6 milyar dolara mal olduğu kaydediliyor.