Işıkara: Artçılar devam edecek

Deprem dede Ahmet Mete Işıkara: Deprem Dede: 'Artçılar devam edecek'

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, merkez üssü Elazığ’ın Karakoçan ilcesi Başyurt beldesi olan 6.0 büyüklüğündeki deprem sonrası artçı sarsıntıların bir hafta boyunca devam edeceğini ve vatandaşların bunu olağan karşılaması gerektiğini söyledi.

Işıkara yaptığı açıklamada, bu depremin bir şeylere haberci olmadığını ve aslında beklenen bir durum olduğunu belirtti. Işıkara, “Bu deprem Doğu Anadolu Fayı’na dikey gelen, yani Karakoçan fayının ürettiği bir depremdir. Türkiye’de her yıl 6 ve 6’nın üzerinde bir deprem olurken, 1 Mayıs 2003’ten beri böyle bir deprem olmadı. Dolayısıyla bu deprem zaten bekleniyordu” dedi.

Depremin merkez üssü köy yerleşim yerlerine yakın olduğu için ve oradaki yapıların da dayanıksız malzemelerden yapıldığı için can kaybının yüksek çıkabileceğini belirten Işıkara, “Ben seneler öncede söylemiştim. Özellikle köy yerleşim yerlerindeki yapılaşmaların bir şekilde gözden geçirilmesi ve oradaki vatandaşlarımızın da yapıları bir şekilde güçlendirmesi gerekiyor. Tabi bu da ekonomik bir kaynak gerektiriyor. Ama zaman içerisinde ülkenin bu konuyu da çözeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Işıkara, “Türkiye Acil Durum ve Afet Yönetimi Başkanlığı” tarafından adım adım bu konuların üzerine gidileceğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bu konuda en önemli unsur, vatandaşlarımızın hasarlı yapılara girmemesi olduğudur. Bu kararla ilgili yetkili mercilerin gelmelerini beklemeleri lazım. Şunu artık öğrenmek gerekiyor, hep dediğim gibi Türkiye’de depremle birlikte yaşamayı öğrenmemiz lazım.”