İsimlerini göremeyince soluğu seçim kurulunda aldılar

Sabahın erken saatlerinde vatandaşlar oy kullanabilmek için sandıklara akın etti.

Ancak oyunu kullanmak için sandık başına giden bazı seçmenler, listede ismini göremeyince soluğu en yakın ilçe seçim kurulunda aldı. Seçim kurulları ise, bu saatten sonra yapılacak bir şey olmadığını açıklamasını yaptı. Böylece kaydını zamanında yaptıramayan vatandaşlar oy kullanamadı.

İstanbul Gültepe’de oy kullanmak için gittikleri sandıklardan geri çevrilen yüzlerce seçmen, şikayet için Kağıthane İlçe Seçim Kurulu’na akın etti. Öfkeli seçmenlerle görevli memurlar arasında tartışma yaşandı. İlçe seçim kurulunun önüne toplan öfkeli vatandaşlar, polis ve görevli memurlar tarafından güçlükle yatıştırıldı. Vatandaşlara seçim kaydının bu saatten sonra yapılamayacağını açıklayan seçim kurulu görevlisi, şu açıklamayı yaptı: “Vatandaşlar, kayıtlarını yaptıktan sonra seçmen kayıtları aylarca muhtarlıklarda asılı kaldı. Seçmenlerin kayıtlarının doğru olup olmadığını kontrol etmeleri gerekiyordu. Seçime bir ay kala sistem Ankara’dan kapatıldı.” Muhtarlıklara seçmen vatandaşlık numaralarının bulunması için 5 kez liste gönderdiklerini söyleyen görevli memur, oy kullanamayanların vatandaşlık numaraları tespit edilemeyenler olduğunu söyledi.

Elinde Yüksek Seçim Kurulu’nun seçmen bilgi kağıdı olduğunu ifade eden Sevinç Çalangu’da oy kullanamayanlardan. Çalangu, “Seçim kurulundan bana gelen kağıtta nerede oy kullanacağım yer ve sandık numarası var. Ama sandık başına gittiğimde listede ismimi bulamadım. Beni seçim kuruluna gönderdiler, muhatap olacak memur bulamadık.” şeklinde tepkisini dile getirdi. Eşine seçmen bilgi kağıdı geldiği halde kendisine gelmediğini belirten Ercan Dündar da oy kullanamayınca, “Daha önceki yıllarda oy kullandım ama eşime kağıt geldiği halde bana gelmedi bu nasıl olur?” şeklinde konuştu.