‘İşkence emirlerini babam mı verdi?’

12 Eylül Darbesi ile ilgili açıklamaları kamuoyundan büyük tepki toplayan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’e en sert tepki gösteren isimlerden biri de eski bakanlardan, Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan oldu.

Evren hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Okuyan, Evren’in gazetelere yansıyan açıklamalarının suç olduğunu belirtti. ‘Cuntanın başı’ diye nitelediği Evren’i sert ifadelerle eleştiren Okuyan, “Kenan Evren’in çok rahat şekilde yaptığı açıklamaları içime sindiremiyorum.” dedi. Darbenin ardından 2 yıl cezaevinde yattığını hatırlatan Okuyan, “Evren işkence emirlerini kendisinin vermediğini söylüyor. O vermedi de benim babam mı verdi?” ifadelerini kullandı. Evren’in darbe için çeşitli gerekçelere sığındığını hatırlatan Okuyan, hiçbir şeyin demokrasiyi kesintiye uğratmayı haklı gösteremeyeceğini aktardı.

İnsan Hakları Derneği Başkanı Yusuf Alataş ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ülke olarak yaşadığımız sorunların hepsinin temelinde Kenan Evren’in icraatları yatar.” iddiasında bulundu. Alataş, 7. Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarının suç teşkil etmesine rağmen yargılanabileceğine inanmadığını belirtti. Açıklamaları ‘demokrasi karşıtı eylem’ olarak niteleyen Alataş, “12 Eylül’de bütün demokratik haklar askıya alındı. İnsanlar öldürüldü. Cezevine konuldu. Şimdi çıkmış darbelere methiye diziyor.” diye konuştu. Alataş, darbecilerin yargılanmamasının Evren’i cesaretlendirdiğini sözlerine ekledi. Yaptığı suç duyurusu ile Evren hakkında soruşturma başlatılmasının yolunu açan İzmirli Avukat Noyan Özkan, darbeyi gerçekleştirenlerin utanıp susması gerektiği yerde TV programlarına çıkartılarak onore edilmesini anlayamadığını söyledi. 12 Eylül’de işkenceye uğramadığını; ancak çok sayıda arkadaşının işkence gördüğünü belirten Özkan, Yaşar Okuyan’ın anılarını televizyondan izlerken ağladığını söyledi.