‘Iskence görenler azili terörist’

Irak Içisleri Bakani Beyan Bekir Solag, Bagdat'ta ortaya çikan yeni iskence skandalinin rapor edildigi merkezin en azili teröristleri barindirdigini iddia etti.

Aralarinda yabanci Araplar da var” ifadesini kullandi.

Bakan, mahkumlarin arasinda 66 sivilin öldügü saldirilardan sorumlu bir Sii liderin de bulundugunu söyledi.

Irak Içisleri Bakan Yardimcisi Tümgeneral Hüseyin Kemal ise, yeni iskence olaylarini önlemek için, gözaltina alinanlarin tutuldugu merkez ve hapishanelerin tek elden yönetilmesini istedi.

Tümgeneral Kemal, güvenlik kuvvetlerine de insan haklari egitimi verilmesini istedi. Irak’taki ABD ordusunun da konuyla ilgili açiklama yapmasi bekleniyor.

“Yüzlerce kisiyle iskence gördüm”

Irak’ta 173 kisiye iskence yapildigi iddialarinin ardindan, bu kez de bir tanik, yüzlerce kisinin tutuldugu benzer bir mekanda iskence gördügünü anlatti.
Tanik, Içisleri Bakanligi’na bagli özel tim ‘Kurt Tugayi’nin denetimindeki bir binada ortalama 800 mahpusun bulundugunu söyledi.

Tanik, bu yerde isim listeleriyle suçlamalarin yapildigini, gözaltindaki kisileri itirafa zorlamak için iskence uygulandigini öne sürdü.

Sünni oldugunu söyleyen tanik, 22 mayis sabahi Bagdat yakinindaki evinden gözaltina alindigini ve tutuldugu yerde aç kaldigi için 95 kilodan 65 kiloya düstügünü, ancak digerleri kadar agir iskence görmedigini anlatti.

Kendisinden Sii cinayetlerini itiraf etmesini istediklerini belirten Irakli tanik, diger yüzlerce mahpusla birlikte 160 metre uzunlugunda 40 metre genisliginde bir mekanda tutulduklarini söyledi.

Ülkede yeni iskence soku

Irak’taki yeni iskence skandali 15 kasimda ortaya çikti. Baskent Bagdat’ta ABD güçleri tarafindan, Içisleri Bakanligi’na ait bir binanin yeralti siginaginda bulunan 170’ten fazla tutuklu, Irak güvenlik güçleri tarafindan aç birakilip dövüldü ve iskence gördü.

Olayin patlak vermesinin ardindan, Irak Basbakani Ibrahim Caferi konuyla ilgili sorusturma baslatilmasini emretti.

Basbakan Yardimcisi Hüseyin Kemal ise, “zalimce dövülmekten kaynaklanan iskence izlerini gördüm. Tutuklulardan bir iki tanesi felç olmus, bazilarinin ise vücutlarinin degisik yerlerinde derileri yüzülmüs durumda” dedi.

Kemal, “son iki yildan bu yana Bagdat’ta bu kadar kötü bir durumla karsilasmadim. Bu en kötüsü ve inkar edilemez” sözleriyle durumdan duydugu rahatsizligi dile getirdi.

Tutukluklar, geçtigimiz pazar gecesi ABD askerlerinin kayip bir genci ararken yaptiklari baskin sonucunda bulundu. ABD askeri kaynaklari, askerlerin haftalardir yemek verilmemis ve dövülmüs tutuklularla karsilastiklarinda sok geçirdiklerini bildirdi.

Uluslararasi Af Örgütü ve Kizilhaç, konuyla ilgili ayrintilarin kamuoyuna açiklanmasini istedi.