İşkenceci Alman askere soruşturma

ABD'nin Guantanamo üssünde 4,5 yıl tuttuğu Murat Kurnaz'a Afganistan'da işkence yaptığı iddia edilen Alman asker hakkında soruşturma başlatıldı.

Murat Kurnaz’ın Guantanamo’ya götürülmeden önce gizli bir Amerikan hapishanesinde tutularak iki Alman askeri tarafından kötü muamele yapıldığı yönündeki iddialar ardından Alman yargısı harekete geçti. Kurnaz’ın kendisine kötü muamele eden askeri tespit etmesinin ardından asker hakkında soruşturma başlatıldı. Savcılık, “Soruşturma devam ediyor.” demekle yetinirken yakında 2 askerin sorgulanacağını vurguladı.

Kurnaz, serbest bırakıldıktan sonra Alman Stern dergisine verdiği röportajda fganistan’daki gizli bir Amerikan hapishanesine götürüldüğünü ve burada özel Alman timinin askerleri tarafından da dövülüşünü şöyle anlatmıştı: “Afganistan’da hapisteyken bir akşam, beni Alman askerlerinin görmek istediğini söyleyerek kamyonun arkasına götürdüler. Kollarında Alman bayrağı olan, kamuflaj üniformalı 2 asker ‘Yere otur’ dedi. Ellerimi arkadan bağlayıp saçlarımı çekti. ‘Kim olduğumuzu biliyor musun? Biz Alman gücüyüz.’ dedi. Ardından kafamı yere vurdu. Amerikalılar da buna güldü.”

Kurnaz’ın bu iddialarına ilişkin meclis araştırma komisyonu da araştırma başlatmıştı.