İşkenceli cinayete 22 yıl hapis cezası

Burdur'da, bir yıl önce işkence edilerek öldürülen Sağlık Yüksek Okulu öğrencisi Halil Yulu'nun davası 13'üncü oturumda sona erdi.

Burdur’da, Sağlık Yüksek Okulu’nda okuyan Iğdırlı Halil Yulu, 11 Kasım 2004’te işkence edilerek öldürüldü. Yüzü ve çeşitli yerleri kesilen Yulu’nun dişleri söküldü. Yüzü tanınmayacak hale gelen Yulu, atıldığı yol kenarından TEDAŞ çalışanları tarafından bulunarak hastaneye kaldırıldı. Bir ara kendine gelen Yulu, kendisine yapılan işkenceleri birkaç cümle ile emniyet güçlerine şöyle anlattı: “Burdur’dan tanıdığım ve Ağlasun ilçesi Başköy’de oturan arkadaşım Ş. Özer’in (12) anne ve babası beni çağırmış. Evlerine gittiğimde hiç birşey söylemeden beni dövmeye başladılar ve bu hale getirdiler.” dedi.

Yulu, tutanaklara geçen bu sözlerin ardından komaya girdi ve hayata veda etti.

Jandarma ekipleri bahsi geçen aile ile birlikte 4 kişiyi daha gözaltına aldı. Görülen mahkemede Halil ve Fatma Özer cezaevine konuldu, diğer sanıklar ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Dava ile ilgili 12 mahkemede aynı durum devam etti ve köy halkından yaklaşık 30 kişinin tanık olarak ifadesi dinlendi.

Davanın 13’üncü ve karar mahkemesi Burdur Adliyesi Ağır Ceza Reisi Ferhat Bursalı’nın başkanlığında görüldü. Burada sanıkların son ifadeleri alındı. Halil Özer (39), Yulu’nun kızını rahatsız ettiğini söyledi. Bu yüzden kızını Burdur’daki yurttan alarak okul hayatına son verdiğini bildiren Özer, “Olay günü sabah kalktığımda kızımın zorla götürüldüğünü gördüm ve elime geçen bir kürekle kendisini dövdüm ama yüzünü kesip dişlerini sökmedim.” dedi.

Anne Fatma Özer ise o sırada süt sağdığını hiç birşeyden haberi olmadığını iddia etti.

Özer çiftine 5237 sayılı TCK’nın 82’nci “canavarca his zevki veya eziyetle adam öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış mühebbet hapis verildi. Daha sonra 29’uncu madde uygulanarak indirime gidildi ve Halil ve Fatma Özer’e 22 şer yıl hapis cezası verildi. Diğer sanıklara ise beraat kararı çıktı.

Mahkemede sonunda Halil Özer, maktül avukatlarından Fatih Yıldırım’a hakaret içeren sözler sarfetti.

Iğdır’dan gelirken Ankara yakınlarında hava muhalefeti yüzünden mahsur kalan Yulu’nun yakınları ise mahkemeye yetişemedi. Sonucu avukatları Fatih Yıldırım’dan cep telefonu aracılığı ile öğrenen maktulün ağabeyi Şevket Yulu, “Kardeşimizin başına gelenler, işgal altındaki Irak’ta bile yaşanmadı. Olay tamamen bir vahşettir. Biz kardeşimizi ne zorluklar ile okutmak için gönderdik, ancak bize cesedini gönderdiler.” diye konuştu.

Verilen cezayı az bulan abi Yulu, Ş. Özer’de herhangi bir darp izi olmadığını vurgulayarak, “Tecavüz yok, saldırı yok, darp yok, haneye tecavüz yok. Çünkü kız kendisi arayıp çağırtmış kardeşimi. Bu ceza hangi sebeplerle hafifleyebilir anlamıyorum.” diyerek avukatlarından temyize başvurmalarını istedi. Diğer 4 sanığın da ceza almasını isteyen Şevket Yulu, müebbet hapis istediklerini aktardı.