İşkenceli sorguya soruşturma

Henk Kamp, düzenlediği basın toplantısında, işkence iddialarının hükümet tarafından ciddi bulunduğunu, konunun bağımsız bir komisyon tarafından araştırılmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

Olay hakkında daha önce bilgisi bulunduğunu, ancak sorgulamaların bu şekilde bir işkenceyle yapıldığı görüşünde olmadığını belirten Kamp, o dönemde askerlerin sorgulamada dikkatsiz davrandıklarını, cezai yaptırımı gerektirecek bir durum görmedikleri için üzerinde durmadıklarını anlattı.
Başbakan Jan Peter Balkenende, Bakanlar Kurulu toplantısına girerken gazetecilere, “İddialar doğruysa çok ciddi bir durum” değerlendirmesinde bulunurken, Dışişleri Bakanı Bernard Bot, böyle bir konudan yeni haberdar olduğunu, bu tür sorgulama yöntemlerinin kabul edilemeyeceğini ve iddiayı çok ciddi bulduğunu belirtti.
De Volkskrant gazetesi, bugün verdiği haberde, 2003 yılında Muthana vilayetinde görev yapan Hollanda askerlerinin onlarca Iraklı sanığı konuşturabilmek amacıyla çeşitli işkence yöntemlerine başvurduklarını yazmıştı. Hollandalı subayların, sorgulama sırasında sanıkları, genellikle gözlerini bağlayarak dolaştırdıkları ya da görmesini engelleyecek kadar şiddetli ışık verdikleri, uykusuz bırakarak üzerlerine soğuk su döktükleri ve çok yüksek ses çıkaran cihazlar kullandıkları belirtildi. Askerlerin sorgulama sırasında hukuk danışmanı bulundurma zorunluluğu olmasına rağmen buna gerek görmedikleri kaydedildi.
Gazetenin Iraklı sanıkların bu yöntemle sorgulandığı yolunda verdiği haber, Savunma Bakanlığı tarafından da doğrulandı, ancak o dönemde bu sorgulama yöntemlerinin işkence olarak algılanmadığı için herhangi bir girişimde bulunulmadığı belirtildi.
Olayın öğrenilmesinden sonra hükümet partileri sessiz kalırken, muhalefet partileri şiddetle tepki göstererek, hükümeti eleştirmişler ve olayın derhal açıklığa kavuşturulmasını bunun için de araştırma yapılmasını istemişlerdi.
Irak’ın ABD tarafından işgalinden sonra Hollanda, ülkenin yeniden yapılandırılması çerçevesinde 1200 dolayında asker göndermişti. Hollanda birliği, ülkenin güneyindeki Muthana vilayetinde İngiliz komutası altında Temmuz 2003 ile Nisan 2005 tarihleri arasında görev yapmıştı.