‘Iskenceyi Önleme Grubu’nun kapatilmasi toplantisinda gerginlik çikti’

IZMIR - Izmir Barosu, Iskenceyi Önleme Grubu'nun kapatilmasiyla ilgili olaganüstü genel kurul toplantisi ertelendi.

Bu karar üzerine salonda gerginlik yasandi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük Anfisi’nde Istiklal Marsi ve saygi durusu ile baslayan genel kurulda önce divanlik seçimi yapildi. Seçim sirasinda, genel kurula katilan avukatlarin salona sigmadigi ve disarda kalan birçok avukatin oylamaya katilamadigi görüsü salonda gerginlik yasanmasina yol açti. Gerginlik üzerine Baskan Nevzat Erdemir, toplantinin 15 gün sonrasina ertelendigini bildirdi.

Divan Kurulu’na seçilen bazi avukatlar ise, kendilerine görev verildigini ve olaganüstü genel kurul toplantisina devam edeceklerini belirtti. Bunun üzerine Erdemir ve yönetim kurulu üyeleri genel kurulu salonunu terketti. Genel Kurul Baskanlik Divani toplantiyi sürdürmek için üçüncü gündem maddesi geregince açilis konusmasini yapmasi için Baro Baskani Erdemir’i kürsüye çagirdi. Ancak baro baskani salona dönmedi.

Bu arada bir grup avukat da baro baskaninin açikladigi gibi toplantinin ertelenmesi için önerge verdi. Oylama sirasinda yine karisiklik çikti. Sonunda genel kurul baskanlik divani (Avukatlik Yasasi yönetmeliginin 41. maddesine göre) “Toplantiya devam edilmeyecek kadar düzenin bozulmus olmasi” gerekçesiyle genel kurulu 15 gün sonrasina yani 3 Aralik 2005 Sali gününe ertelendi.