İskenderun Atatürk Anıtı’nın harfleri çalındı!

Türkiye’nin en büyük ikinci anıtı olan İskenderun Atatürk Anıtı’nda sarı pirinçten yazılan, Atatürk’ün ‘Kırk Asırlık Türk Yurdu Düşman Elinde Esir Kalamaz’ sözünün 12 harfi ve imzası sökülüp çalındı.

Atatürk Caddesi’ndeki sahilde bulunan Atatürk Anıtı önünden geçen vatandaşlar, anıt önünde yazılan Ulu Önder’in sözünün bazı harflerinin yerinden söküldüğünü fark etti. Duruma tepki gösteren vatandaşlar polise ihbarda bulundu. Polisle birlikte olay yerine gelen DP’li Belediye Başkanı Mete Aslan, sarı pirinçten işlemeli 12 harfi çalınan yazıyı inceleyerek, bir mesaj verilip verilmediğine baktı. Olay yerinde inceleme yapan zabıta ekipleri, anıt yakınlarında çalınan ‘D’ harfini buldu.

“ELLERİNİ KIRACAĞIZ”

Olaya tepki gösteren Başkan Mete Aslan, “Neye zarar verecekler? Bizi mi yıldıracaklar? Yıllardır bunun kavgasını vermişiz. Üç tane çakala kendini bilmeze teslim olacak halimiz yok. Buranın bekçileri, sahibi vardır. Hiç kimse zannetmesin ki İskenderun’da cirit atacaklar. Nerede görürsek ellerini kıracağız. Biz sadece belediye başkanı değiliz bu memlekette. Bu memleketin mutluluğunu, huzurunu, hele hele büyük Ata’mız ile ilgili yapılacak her türlü girişimde ellerinin kırılacağının bilinmesini isterim” dedi.
Mete Aslan, daha sonra ilgili müdürlüğe talimat vererek bir an önce çalınan harflerin yerine yenilerinin konulmasını istedi. İlçe Emniyet Müdürü Yusuf Cinel ile uzman ekip olayı inceleyerek failleri bulmak için geniş çaplı araştırma başlattı.