İŞKUR ödemeleri PTT’den

İŞKUR ödemeleri yapılan anlaşmaya göre bundan böyle PTT tarafından yapılacak.

PTT Genel Müdürü Osman Tural ile İŞKUR Genel Müdür Vekili Namık Ata’nın katılımıyla PTT Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen imza töreniyle İŞKUR, ödemeleri 2 bin 800’ü aşkın PTT şubesi aracılığıyla yapacak.

Törende konuşan Ata, işsizlik sigortası ödemelerine 2002 yılının Mart ayından itibaren başlandığını hatırlatarak, her ay yaklaşık 90-100 bin vatandaşa işsizlik sigortası ödemesi yaptıklarını ve aylık ödemelerin yaklaşık 30 milyon YTL’yi bulduğunu kaydetti.

Otomasyona açık ve yaygın şube ağı nedeniyle PTT’yi tercih ettiklerini ifade eden Ata, amaçlarının, işsizlik sigortasından faydalanan vatandaşların hiç bir zorlukla karşılaşmadan bulundukları bölgeye en yakın yerden aylıklarını almalarını sağlamak olduğunu belirtti.

PTT Genel Müdürü Tural da kurum olarak, PTT Bank uygulaması ile birlikte bir tahsilat merkezi olma iddialarının bulunduğunu ifade etti. Bu anlamda önce 2003 yılından itibaren gişe otomasyonuna hız verdiklerini belirten Tural, ” 2003’te sadece 707 şubede otomasyon ağı oluşturulmuştu ve 8 kurumla işbirliği yapılıyordu. Bugün itibariyle otomasyon ağı kurulan şube sayımız 2 bin 830 oldu. Bu sayı, Türkiye’deki tüm banka şubelerinin yarısı kadardır. İŞKUR’la birlikte işbirliği yaptığımız kurum sayısı da 84 ulaştı” diye konuştu.

Tural, protokolle, işsizlik sigortasından faydalanan vatandaşların bulundukları yerin dışında da olsalar istedikleri her hangi bir PTT şubesinden ödemelerini alabileceklerini belirterek; “İşsizlik sigortası ödemeleri daha önce Vakıflar Bankası aracılığıyla yapılıyordu. PTT ile imzalanan protokolle birlikte bu aydan itibaren işsizlik sigortası, özelleştirme nedeniyle iş kaybı tazminatı, Ücret Garanti Fonu Ödemeleri ve Kısa Çalışma Ödemeleri otomasyona açık 2 bin 830 PTT şubesinden yapılacak. Ödenek alanların, PTT şubelerine, TC kimlik numaralı nüfus cüzdanları ve İŞKUR tarafından verilmiş olan İşsizlik Ödeneği Sağlık ve Kimlik Belgesi ile başvurmaları gerekiyor ” dedi.

TURAL: “KPSS BELGELERİ ULAŞMAYAN ADAYLAR DAĞITIM MERKEZLERİMİZE BAŞVURSUN”

İmza töreninin ardından KPSS adaylarına bir duyuru yapan Osman Tural, eksik veya yanlış adres bildiriminden dolayı belgeleri ellerine ulaşmayan adayların yararlanması amacıyla büro oluşturduklarını ve belgeleri orada tuttuklarını belirterek “Kendilerine sınav belgesi ulaşmayan adaylardan bizim dağıtım merkezlerimize yada baş müdürlüklerimize gelerek belgelerini araştırmalarını istiyoruz” dedi.

Sınava kadar daha 1 haftalık sürenin bulunduğunu sözlerine ekleyen Tural, “Adaylar bugünden itibaren araştırmalarını yaparlarsa, inşallah herhangi bir sorun yaşamadan belgelerini temin edebilirler ” şeklinde konuştu.