‘İslam ve laiklik rakip değil’

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye'de Müslümanlık ve Laiklik üzerinden siyaset yapılmasına tepki gösterdi.

Müslümanlığın ve Lailkliğin tartışma alanının dışına çıkartılması gerektiğini ifade eden Ağar, “Bunlar hiç birbirinin rakibi değildir.” dedi. Ağar, “Türkiye Cumhuriyet’in temel niteliklerini devam ettirerek bu topraklardaki en önemli gücü olan Müslümanlığını da Elhamdülillah muhfaza ederek yoluna devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Mehmet Ağar, DYP İstanbul İl Başkanlığı tarafından Dedeman Otel’de düzenlenen “Şehirlerde Güvenlik Problemi ve Çözümleri” konulu panele katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Mehmet Ağar, hükümete ve CHP’ye eleştiriler yöneltti. Müslümanlık ve Laiklik üzerinden siyaset yapılmasına tepki gösteren Ağar, “Bu ülkenin Müslümanlığı da, Cumhuriyet rejiminin Laikliği de tartışma alanının dışındadır. Türkiye, Cumhuriyetin temel niteliklerini devam ettirerek bu topraklardaki en önemli gücü olan Müslümanlığını da Elhamdülillah muhfaza ederek yoluna devam edecektir. Bunlar hiç birbirinin rakibi değildir. Tam tersine demokrasi, hukuk devletinin temellerinde bütün inançların teminatıdır. İnançsızlığın da teminatıdır. Türkiye’yi bu topraklarda vareden milli ve manevi değerler siyasetin çekişme alanının dışında, bu ülkenin tarihi temeli ve teminatı olarak Türk milletinin ayrılmaz parçası olarak yola devam edecektir.” diye konuştu. Ağar, milletin siyasetçiden gelir dağılımındaki adaletsizliği ortadan kaldırmasını beklediğini söyledi.

AK Parti iktidarına da sert eleştiriler yönelten Ağar, “İktidarsız bir iktidarla Türkiye karşı karşıyadır. Dış politikadan iç güvenlik meselesine kadar zor olan hiçbir konuda kabul etmekten başka birşey yapmayan meselelere hiçbir irade koymayarak Türkiye’yi çaresiz bırakan bu iktidardan kurtulmak milletin en temel meselesidir. İktidarda, iktidarın ne anlama geldiğini bilmeyen, muktedir iktidarın ne olduğunu bilmeyen bir iktidar yokluğu vardır.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Ağar, hükümeti kastederek, “Kaçabilecekleri tarih 2007’nin Kasım’ıdır. Bundan daha öteye kaçma imkanları olmayacaktır. Ellerinden gelse Anayasa değişikliği yapıp seçimleri 5 sene daha uzatma niyetinde oldukları görülüyor.” dedi.

Panele, Eski İçişleri Bakanı Necdet Menzir, Eski Vali Hayri Kozakçıoğlu, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bengi Semerci ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Sözüer panelist olarak katılıyor.