İslami İMF önerisi

Uluslararası İş Forumu (IBF) Başkanı Erol Yarar, uluslararası sermayenin "mütehakkim" tavrına karşı İslam ülkeleri arasında "IMF" benzeri bir yapılanmaya ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği(MÜSİAD) tarafından İstanbul’da düzenlenen 10. Uluslararası İş Forumu Kongresi, Grand Cevahir Otel’de başladı. Zirveye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. 55 ülkeden bin 500’e yakın işadamının yer aldığı zirvede konuşan IBF Başkanı Erol Yarar, İslam aleminin özel sektörün önemini kavrayıp, desteklemesinden dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Yarar, “Toplumlarımızın cehaletten, fakirlikten ve zulümden kurtulmasında bu toplantı önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

Erol Yarar, uluslararası sermayenin tahakkümünden kurtulmak için İslam ülkeleri arasında IMF benzeri bir yapının kurulması gerektiğini söyleyerek, “Böyle bir yardımlaşma sistemi kurulduğu takdirde, varlıklı Müslüman ülkelerin fakir ülkelere İslami inançlar doğrultusunda destek olabilir. Bunu gerçekleştirme yolunda irade göstermemiz şart” şeklinde konuştu.

Müslüman iş dünyasının stratejilerinin batı dünyasından farklı olduğunu dile getiren Yarar, “Onlar sadece dünya için yaşayıp çalışıyor. Biz ise dünyayı, ahirete ulaşmak için yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. Yarar, İslam ülkelerinin işadamlarına seslenerek, “Gelişmiş ülkelere para yollayıp onları zengin etme mücadelesi vermeyelim. Bunların faturalarının ne olduğunu çok iyi görüyorsunuz. Sadece camide değil, her platformda safları sıklaştıralım” dedi.

FİLİSTİNLİ SAAD’A İTHAFEN

Erol Yarar konuşması sırasında İsrail’in Beyt Hanun katliamında 16 yakınını kaybeden Saad isimli bir Filistinlinin ağlarken görülen fotoğrafını sinevizyon ile salondakilere izlettirdi. Yarar, “Bu toplantımızı bu şahsa ithaf etmek istiyorum. Onun yerine kendimizi koyalım” dedi.

“Nerede zalimlere hesap soracak olanlar? Nerede hakimler, askerler?” diye soran Yarar, ardından, “İnanıyorum ki, bu toplantı içinde olanlar hesap soracaktır inşallah” diye konuştu. Yarar’ın bu sözleri salondan büyük alkış aldı.