‘İslam’ın gelişiyle ırk ve renk ayrımı ortadan kalktı’

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, İslam'ın gelişiyle ırk ve renk ayrımının ortadan kalktığını söyledi.

Hakkari’de Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, Kapalı Spor Salonu’nda Hz. Muhammed’in ve Ashabı’nın hayatından örnekler verdi. Hakkari’de günlerdir coşkuyla kutlanan Kutlu Doğum Haftası’nın münasebetiyle şehre gelen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan’ın konferansına halk yoğun ilgi gösterdi. Kapalı spor salonu katılımcılara yetmedi. Salonun orta kısmına yerleştirilen sandalyelerle birlikte binlerce vatandaş yer bulmak için erken saatlerde salona gelmeye başladı. Salonunu bütün her yeri dolunca, katılımcılar ayakta saatlerce beklemeyi göze aldı. Ayakta bekleyen vatandaşlar Nursaçan Hoca’nın güzel hitabetiyle duygulu anlar yaşadı. Nursaçan, “Elçiye zeval olmaz, 12 Mayıs’ta oralara gideceğim. Sizin selamınızı Efendimiz’e götüreyim.” dedi.

İslam’ın gelişiyle ırk ve renk ayırımın ortadan kalktığına dikkat çeken Nursaçan, siyah olan Hz. Bilal Habeşi’nin Kabe’nin damına çıkartıldığını söyledi. Hz. Muhammed’in, renk, ırk ayrımı olmadığını, üstünlüğün takvada olduğunu belirttiğini anlatan Nursaçan, İslam’ın evrensel boyutuna değindi. Bütün dünyadaki gül bahçelerindeki güllerin Hz. Muhammed kadar güzel olmadığını söyledi.

Peygamber’e olan bağlılığın O’nun sünnetine ve kurallarına uymak olduğunu ifade eden Nursaçan, şöyle konuştu: “Arkadaşları O’nun abdest suyunu yüzlerine sürdüğünü görünce, ‘Ne yapıyorsunuz’ diye sordu. Arkadaşları, kendisini çok sevdiğini söylediklerinde Hz. Peygamber, ‘Beni seviyorsanız benim sünnetime uyun, onu hayatınıza tatbik edin’ karşılığını verdi.”

Aile konusuna da değinen Nursaçan, yuvayı annenin kurduğunu, çocuk eğitiminin anneden geçtiğine dikkat çekti. Bundan dolayı annelerin Kur’an kurslarına mutlaka devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Programda Hakkari Eğitimciler Derneği’nin okullar arasında düzenlediği ‘Son Peygambere Mektup’ adlı kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Programda Hakkari Vali Yardımcısı Orhan Balcı da hazır bulundu. Balcı, Hakkari Valiliği adına Nursaçan’a plaket verirken, Nursaçan, Hakkari Valiliği’ne kendisine gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. Program, Nursaçan’ın dua ve salavatlarıyla sona ererken, bir öğrencinin okuduğu ilahi beğeniyle dinlendi.

HAKKARİ EŞRAFI: “IRKÇILIK, DİNİ DUYGULARIN ÖNE ÇIKARILMASI İLE AŞILABİLİR”

Hakkari’nin önde gelen eşrafı da Hakkari’de Kutlu Doğum kutlamalarının geçen yıllara oranla çok daha büyük ilgiyle kutlandığını söyledi. Bölgede meydana gelen olayların ancak Hz. Peygamber’in getirdiği ümmetçilikle aşılacağına dikkat çekildi.

Hakkari eski Belediye Başkanlarından Abdurrahman Keskin, Hz. Peygamber’in getirdiklerinin yeni anlaşıldığını söyledi. Keskin, bilim konusunda da Hz. Muhammed’in ilmin mutlaka elde edilmesi gerektiğini söylediğini aktardı. Bölgede cereyan eden olaylara da değinen Keskin, “Olaylar aslında ırkçılıktır. Çözüm ise Hz. Peygamber’in getirdiği ümmetçiliktir. Hz. Peygamber, insanların ancak takvayla üstün olacağını buyurmuş. İnsanlar arasındaki renk, ırk farklılığının insanlar arasında üstünlük olamayacağını söylemiş. Böylece insanlar arasındaki farklılık ortadan kalkmış. Bugün bölgemizde yaşadığımız olaylar da ümmetçilikle aşılabilir.” dedi.

Abdulgani Çallı ise, olayların son bulması için ümmetçilik duygularıyla insanların birbirine olan bağlılığının ön plana çıkacağını söyledi. Çallı, yine insan öldürmeyi yasaklayan Hz. Peygamber’in, bir insan öldürenin bütün insanlığı öldürmüş gibi olduğunu ifade etmesiyle katliamları durdurduğunu sözlerine ekledi.