‘İslam’la terörizmin yan yana kullanılması bırakılmalıdır’

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç, İslam medeniyetinin hiçbir zaman bugünkü kadar zor durumda kalmadığını söyledi.

Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından kürsüye çıkan Meclis Başkanı Bülent Arınç, üye ülkelerin parlamenterlerine hitap etti.

İnsanlık tarihinin en parlak medeniyetine sahip olan İslam dünyasının içinde bulunduğu duruma değinen Arınç, İslam ülkelerindeki yer altı zenginliklerinin halkın refahına katkısının az olduğuna değindi. İslam ülkelerindeki özgürlük, birey hakları ve demokratik gelişimin de parlak olmadığını vurgulayan Arınç, “Tarihte medeniyetimiz hiç bu kadar zor durumda kalmamıştı” dedi.

İslam dünyasının bin 500 yıldır bilime yaptığı katkıları hatırlatan Bülent Arınç, “Bu medeniyetin son temsilcileri olarak kendimizi sorgulamalıyız” dedi. Arınç, İslam ülkelerinin parlamenterlerinden, İslam dünyasının içine düştüğü durumdan kurtarılması için harekete geçmelerini istedi.

Batı’da İslam’a karşı oluşturulan olumsuz havaya değinen Meclis Başkanı Arınç, Hz. Peygamber’e hakaretn düşünce özgürlüğü kapsamında ele alınmasını, ‘talihszilik’, ‘adaletsizlik’ ve ‘çifte standart’ sözleriyle nitelendirdi.

Batılı ülkelerin İslam ve terörizmi yan yana kullanmaktan vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Arınç, İKÖ konferanslarında İslam’ı kullanan terör örgütlerinin kesin bir dille kınandığını hatırlattı.

Türkiye’nin ‘medeniyetler çatışması’ yerine ‘medeniyetler ittifakı’nın sağlanması için gösterdiği girişimlerden örnekler verdi.