‘İşler iyi gidince başımız dik geziyoruz’

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ekonomideki olumlu gelişmeler sebebiyle Türkiye'nin dünyanın parlayan bir yıldızı olarak anıldığını söyledi.

AK Parti Sungurlu İlçe Kongresine katılmak üzere Çorum’un Sungurlu ilçesine gelen Devlet Bakanı Ali Babacan, olaylı geçen ilçe kongresinde bir konuşma yaptı. Salonu dolduran delegeler tarafından sık sık sözü kesilen Bakan Babacan, AB müzakereleri ve ekonomideki gelişmeler hakkında bir konuşma yaptı.

Bugün dünyanın her köşesinde Türkiye’nin konuşulduğunu ifade eden Bakan Ali Babacan, Türkiye’nin dünyanın parlayan yıldızı olarak gösterildiğini belirtti. Başbakan Erdoğan ile birkaç ay önce Avustralya’ya gittiklerini açıklayan Babacan, “Avustralya’ya uçakla gitmek 24 saat sürüyor, dünyanın öbür ucu. Orada yaklaşık 150 bin kadar Türk vatandaşı yaşıyor. Gördük ki oradaki vatandaşlarımız büyük bir coşku içerisinde. Türkiye’de işler iyi gidince bizim vatandaşlarımız dünyanın her yerinde başı dik geziyor. Ben T.C. vatandaşıyım demekten gurur duyuyor. Biz de bu gururu yaşayacağız ve Türkiye’yi hep beraber aydınlık günlere taşıyacağız.” dedi.

Türkiye’nin en ciddi sorununun bir neslin içinde yaşayarak büyüdüğü “enflasyon” olduğunu dile getiren Devlet Bakanı Babacan, enflasyonun yıllarca yüzde 60, 80 ve 100 gibi çok büyük rakamlara yükseldiğini kaydetti. Son yıllardaki enflasyon rakamlarını değerlendiren Babacan, “İktidara geldiğimiz ilk yıl enflasyonu yüzde 20’ye düşüreceğiz dedik, bir yıl sonunda yüzde 18 oldu. İkinci yıl yüzde 12 dedik, yüzde 9 ile tamamladık. Üçüncü yıl için yüzde 8 dedik, yüzde 8’in altında bir enflasyonla üçüncü yılı tamamladık. Şimdi dördüncü yılımız, hedefimiz yüzde 5 ve bu hedef inşallah yıl sonunda gerçekleşecek. Tabi bu enflasyonun düştüğü bir dönemde petrol fiyatları 60 doları geçti. Petrol fiyatlarının 3 misli artmasına rağmen Türkiye’de enflasyon düşmeye devam ediyor. Bu sene yüzde 5 dedik, petrolde olağanüstü bir fiyat artışı olmazsa bu hedefimize ulaşacağız.” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın göreve geldiğinde Milli Geliri 5 bin dolara ulaştıracağına dair söz verdiğini hatırlatan Babacan, üç yılın sonunda 5 bin dolarlık Milli Gelir rakamlarının yakalanmış olduğunu belirtti. Önceki dönemlerde vatandaşların yeni bir zam haberi ile uyandığını hatırlatan Bakan Babacan, “Bizim yıllık dediğimiz enflasyon çoğu zaman aylık yaşanıyordu. Vatandaş maaşını ay sonuna kadar değeri düşer diye dövize çeviriyordu. Bugün var mı bu? Kim döviz bürosuna gidiyor.” şeklinde konuştu.

“500 bin liraya sattığımız buğdayı şimdi 250 bin liraya satıyoruz, buna karşılık gübre fiyatları arttı.” diye bakan Babacan’ın lafını kesen bir çiftçi bakandan destek istedi. Bunun üzerine çiftçiye verilen desteklere dikkat çeken Babacan, şunları söyledi: “Türkiye’de çiftiye ve tarım ile uğraşanlara bütçeden ayrılan pay hiçbir dönemde bizim dönem kadar yüksek olmadı. Bu sene tarıma 4 kattrilyon lira ayırıyoruz. Buğdayın dünyadaki fiyatı 90 dolar. Biz çiftçimize, köylümüze destek için dünya fiyatlarının en az 3 katı üstünde buğday aldık. TMO şimdiye kadar aldı, bundan sonrada almaya devam edecektir.”